ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 15:45

Uluslararası Türk Dünyası Tiyatro Günleri başlıyor


Mersin Tarsus Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası Tiyatro Günleri, yarın (12 Mart 2013 Salı) başlıyor. Uluslararası Türk Dünyası Tiyatro Günleri’ne Irak, İran, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tiyatro ekipleri katılacak. Kültür Merkezi’nde başlayacak olan etkinliğin ilk gününde Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu ‘Boyacı’ oyunuyla sahne alacak.

Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, böylesine güzel uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını dile getirdi. Kocamaz, 5 gün sürecek programlara bütün Tarsusluları davet etti.

Kocamaz, “Öncelikle yurt dışından Irak’tan, İran’dan, Azerbaycan’dan, Kıbrıs’tan gelip bugün Türk Dünyası Tiyatrolar Günümüzde bizi yalnız bırakmayan değerli tiyatro sanatçılarımıza teşekkür ederiz. Tarsus’ta düzenlediğimiz Türk Dünyası Tiyatrolar Günü'nde insanlarımızı değişik topraklarda olsalar da karındaşlarımızı bir araya getirmek ve sanata, sanatçıya hep birlikte sahip çıkacağız. Bu konuda Tarsus Belediyesi olarak bu yıl 7’ncisini düzenleniyor. İnşallah başlatılan bu güzel etkinlik daha da artarak devam eder, daha da gelişir, daha da büyür. Önemli olan bu işin başlatılmasıydı ama sürdürülmesi daha önemli. Sürdürülebilmesi için de salonların tıka basa dolması lazım. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

13 Mart’ta İran Türk Tiyatrosu ‘Yağmur Duası’, 14 Mart’’ta Kıbrıs Güzelyurt Şehir Tiyatrosu ‘Haya Küsme’, 15 Mart’ta Kerkük Türkmen Kardaşlık Ocağı Tiyatrosu ‘Dil Cerimes’ ve 16 Mart’ta ise Azerbaycan Dram Tiyatrosu ‘Sergüzeşti Veziri Xani Lenkeran’ adlı oyunu sahneleyecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER