ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Haziran 2014 Perşembe 17:57

Uluslararası Tiyatro Festivali sona erdi

Uluslararası Tiyatro Festivali sona erdi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nce bu yıl 9'uncusu düzenlenen Uluslararası Liselerarası Tiyatro Festivali, gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi.


Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nce bu yıl 9'uncusu düzenlenen Uluslararası Liselerarası Tiyatro Festivali, gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, kültür, sanat ve estetiğin bulunmadığı bir şehrin büyük bir huzurevi olacağını belirterek bu yönde yapılan yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda düzenlenen ödül törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin yanı sıra ünlü tiyatrocu ve dizi oyuncusu Veysel Diker, festivale katılan okulların idareci ve öğretmenleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

5 BİN OYUNCU, 150 BİN İZLEYİCİ

Festival hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Oktay Durukan 9 yılda yaklaşık 250 okulun festivale katıldığını belirtti. Bugüne kadar 5 bin gencin sahneye çıktığını ifade eden Durukan, sahnelenen oyunları 150 binden fazla izleyicinin takip ettiğini kaydetti.

ÜNLÜ TİYATROCUDAN FESTİVALE ÖVGÜ

Festivalin kapanış programına katılan Ünlü Oyuncu Veysel Diker de kendisinin de tiyatroya lise yıllarında başladığını ifade etti ve böyle bir etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kayseri Büyükşehir Belediyesinin 9 yıldan beri yapmakta olduğu bu çalışmanın çok değerli olduğunu vurgulayan Diker, "Böyle bir çalışmadan ötürü inanılmaz mutlu oldum. Kayseri Büyükşehir Belediyesine bu hizmetinden dolayı çok teşekkür ederim" dedi.

HEDEF KÜLTÜR ÖNCELİKLİ KALKINMA

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise tiyatroya gönül veren öğrencilerin bu doğrultuda devam etmelerini isteyerek konuşmasına başladı. İnsanın sevdiği ve yaptığı mesleğin en kıymetli meslek olduğunu ifade eden Başkan Özhaseki, "Mesleğinizi sevmeli ve o mesleğin en iyisi olmak için çalışmalısınız" dedi.

Konuşmasında kültür ve sanatın önemine de işaret eden Başkan Mehmet Özhaseki, geçmişte bir dönem altyapı öncelikli belediyecilik, bir dönem de sosyal belediyeciliğin ön planda olduğunu belirtti ve Kayseri'deki hedeflerini dile getirdi. Kültür öncelikli kalkınma hedeflerini vurgulayan Özhaseki, "Bir şehirde altyapı ve üstyapı hizmetlerinin tamamlamasının ardından bu hizmetlerin yanına kültür, sanat, estetik ve sporu koymazsanız, o şehir kocaman bir huzurevi olur" diye konuştu. Kültür, sanat alanında bir çok proje yaptıklarını dile getiren Özhaseki, Selçuklu Müzesi, Kültür Yolu, Kale İçi Kültür Merkezi, Kayseri Mahallesi gibi projeler hakkında bilgiler verdi. Başkan Özhaseki sözlerinin sonunda Kayseri'nin herkesin yaşamaktan keyif aldığı bir şehir olacağını kaydetti.

Törende daha sonra dereceye giren okul yöneticileri ve öğrencilere Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve tiyatrocu Veysel Diker tarafından ödülleri verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER