ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 18:46

Uluslararası Kadın ve Aile Çalıştayı başladı


Uluslararası İslami Kadın ve Aile Platformu'nun Türk Arap İlişkileri Merkezi'nin desteğiyle düzenlediği "Uluslararası Kadın ve Aile Çalıştayı" İstanbul'da başladı.
İrlanda ve Belçika merkezli paltform tarafından düzenlenen çalıştaya Türkiye'de faaliyet gösteren kadın örgütleri, Cezayir, Mısır, İrlanda, Makedonya, Ürdün, Irak, Suriye, Filistin, Tunus, Fas ve Sudan'dan 25 kadın ve aile kuruluşu katılıyor.
Çalıştayda, "uluslararası kanun ve sözleşmelerin kadın ve aile doğasıyla uyumsuzluğu ile Müslüman kültür ve geleneğine uzaklığı" , "medyanın kazanç uğruna toplumun yapıtaşlarını çürüten vurdumduymaz yapısı" gibi konular ele alınıyor.
Çalıştayda ayrıca, İslam dünyasında şiddet ve savaş ortamlarına hapsolan kadınların maruz kaldığı acıları azaltma, ferah ve huzurlu imkanlara kavuşturmak üzere sosyolojik ve antropolojik araştırmalar eşliğinde somut adımlar atma, İslami ilkeler doğrultusunda akılsal temelli eğitim, entelektüel altyapı ve çok kültürlülüğe dayanan toplumsal yapılarla 'Müslüman kadının' önünün açılması" temaları işleniyor.
Aynı konular çerçevesinde Arap dünyasında, Avrupa'da ve Afrika'da 19 çalıştay düzenleyen paltform, "dünya genelinde sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyonu sağlayarak, yüksek önemdeki beşeri ve ailevi değerlerin korunmasında" görüş birliğini hedefliyor.
Uluslararası Kadın ve Aile Çalıştayı, yarın düzenlenecek oturumların ardından sona erecek.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER