ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 21:45

Uluslararası Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş Sempozyumu


UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, halk ozanı Neşet Ertaş'ın, barış kültürünü geliştirmek ve toplumlar arasında diyaloğu oluşturmak bakımından kendi toplumu içerisinde mükemmel bir uzlaşma ve beraberlik ortamı yarattığını söyledi.
     Oğuz, Ahi Evran Üniversitesinin Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlediği "Uluslararası Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş Sempozyumu"nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, Neşet Ertaş'ın mesajının evrensel bir nitelik taşıdığını, UNESCO'nun barış kültürünü sanatıyla gerçekleştirmeye çalışan nadir insanlardan biri olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin 2003 yılında imzaladığı UNESCO Somut Olmayan Mirasın Korunması Sözleşmesi ile somut olmayan ama korunarak gelecek kuşaklara aktarılması gereken miraslara dikkat çekildiğini anımsatan Oğuz, Ertaş'ın, hem barış kültürü ve diyalog açısından hem de kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması bakımından son derece anlamlı bir yerde durduğunu belirtti.
     Oğuz, şunları kaydetti:
     "Barış kültürünü dünyada geliştirmek, toplumlar arasında diyaloğu oluşturmak bakımından Neşet Ertaş, kendi toplumu içerisinde mükemmel bir uzlaşma ve beraberlik yaratmıştır. İster cenazesini hatırlayın ister bu sempozyumda sunulacak bildirileri okuyun, onda ayrımcılığı, insanı ötekileştiren dili asla yakalayamayacaksınız. Toplumların aradığı barış ve diyalog Neşet Ertaş'ta var. Bizim gelecek kuşaklara kültürümüzü aktarmamız için onun rehberliğine, onun öncülüğüne her zaman ihtiyacımız var. Onu saygı ve rahmetle anıyoruz."
     Kültür ve Turizm Bakanlığının, ölmeden önce Neşet Ertaş'ı "Yaşayan İnsan Hazinesi" ilan ettiğini dile getiren Oğuz, "Özellikleri itibariyle Neşet Ertaş'a bakıldığında, nitelikli bir sanatçı olarak UNESCO'nun kriterlerine uyduğu hem komisyon hem de onu inceleyen uzmanlar tarafından belirlenmiştir" dedi.
     Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam da on binlerce kişinin uğurladığı Neşet Ertaş'ın cenazesinin, insanlara çok şeyi öğrettiğini belirterek, iki gün sürecek olan sempozyumda yurt içinden 80, yurt dışından da 7 bildirinin sunulacağını söyledi.
     Neşet Ertaş'ı yakından tanıyan sanatçı Bayram Bilge Tokel de ünlü ozanın çektiği acılardan dolayı her zaman "garip" mahlasını kullandığına işaret ederek, onda, tıpkı Aşık Veysel gibi sözlü kaynaklardan gelen irfan kültürünün etkisinin büyük olduğunu, babasıyla çok güzel bir usta-çırak ilişkisi yaşadığını vurguladı.
     "Neşet Ertaş, bu dünyaya çalıp çığırmak için gelmiş bir insandı" diyen Tokel, hayatında yaptığı en önemli işin, TRT için çektiği "Neşet Ertaş Belgeseli" olduğunu dile getirdi.
    
Ertaş'ın mezarına ziyaret
    
     Katılımcılar, sempozyuma verilen arada Neşet Ertaş'ın Bağbaşı Mezarlığı'nda kabrini ziyaret ederek, dua okudu.
     Sempozyumun açılışına AK Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Tarık Yarılgaç ile yurt içinden ve dışından çok sayıda bilim insanı katıldı.
     Üniversitenin Bağbaşı Yerleşkesi'ndeki farklı salonlarda iki gün devam edecek "Uluslararası Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş Sempozyumu"nda, Türkiye'den ve yurt dışından gelen bilim insanları bildirilerini sunacak.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER