ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 12:09

Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali başlıyor

Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali başlıyor


Yerli yabancı yüzlerce oyuna 17 yıldır ev sahipliği yapan Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’ne 15-25 Kasım tarihleri arasında katılacak oyunlar belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Devlet Tiyatroları, Çankaya ve Yenimahalle Belediyesi’yle birlikte çok sayıda kurum ve kuruluşun katkılarıyla Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV) tarafından 18. kez düzenlenecek Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nin bu yıl ki teması 'Yaşanılır Bir Dünya İçin Sanat' oldu.

ULUSLAR ARASI 5 OYUN SEÇİLDİ

15-25 Kasım tarihleri arasında Ankara’da birçok sahnede gösterimlerin yapılacağı festivale bu yıl 100’ün üzerinde oyun başvurusu yapıldı. Danışma Kurulu ve Festival Komitesi’nden oluşan festival ekibinin uzun süren titiz değerlendirmeleri sonucu uluslararası düzeyde İngiltere, ABD, İtalya, Bulgaristan ve İran’dan 5 oyun seçildi.

Üniversite Tiyatro Toplulukları, Belediye Şehir Tiyatroları, Özel ve Amatör Tiyatro Toplulukları, Çocuk Oyunları ve Atölye-Seminer, film gösterisi kategorilerinde olmak üzere toplam 46 oyunun festivale katılması uygun bulundu. Oyunların seçiminde genel performansları, özgünlükleri, sanatsal ve teknik altyapıları değerlendirildi, festivalin temel ilkelerine uyumlulukları göz önüne alındı.

Uluslararası sanat çevrelerinde ciddi saygınlığı bulunan, Türkiye’nin en uzun soluklu, en kapsamlı tiyatro festivallerinden biri olan Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’ne bu yıl aralarında Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu, Duru Tiyatro, Kent Oyuncuları, Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Sadri Alışık Tiyatrosu, Tiyatro Kedi, Tiyatro Kare, Kocaeli Belediyesi Şehir Tiyatrosu gibi bir çok başarılı oyuna imza atmış tiyatro toplulukları da katılıyor.

18. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'ne katılacak gruplar TAKSAV’ın http://www.taksav.org/ web portalında yayınlandı. Ayrıntılı bilgi TAKSAV’ın ilgili birimlerinden öğrenilebilir.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER