ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 15:43

Uluslararası Adana Tiyatro Festivali başlıyor


Bu yıl 15'incisi düzenlenen 'Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali', 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde başlayacak. Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliği düzenlenecek festival, Seyhan Nehri üzerinde İtalyan Studio Festi Grubu'nun, 'Su ve Ateş Anıları' adlı gösterisiyle açılacak.

Festivalin tanıtım toplantısı Adana Devlet Tiyatrosu Küçük Fuaye Salonu'nda Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ve Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Fırat Demirağ katılımıyla yapıldı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin burada yaptığı konuşmada, festivale bugüne dek, 5 kıtadaki 60'ı aşkın ülkeden 72 ayrı tiyatro topluluğunun ve yaklaşık 5 bin sanatçının katıldığını hatırlattı. Lemi Bilgin, bu yıl 15'incisi düzenlenecek festivali çok önemsediklerini ve açılış günü yaklaştıkça heyecanlarının arttığını söyledi. Festivale İngiltere Globe Tiyatrosu ve Hindistan'dan Taj Express Topluluğu’nun ilk kez Türkiye'ye geleceğini açıklayan Bilgin, “Festivale çok ciddi emek harcanıyor. Sabancı Vakfı'nın çok önemli desteği var. Her yıl on binlerce kişiye ulaşan festivalimiz, her geçen yıl daha da büyüyor. Bir ay boyunca tiyatroya doyacağız." dedi.
Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan da 'yerel şenlik' olarak başlayan festivalin, kısa sürede uluslararası alana taşındığını vurguladı. Festivalle çok önemli bir sinerji yakalandığını anlatan Koyunsağan, festival kapsamında son 5 yıldır sokak gösterileri yapıldığını, her yıl çok sayıda insanı tiyatroyla buluşturduklarını kaydetti. Festivalin çok uzun yıllar süreceğine inandığını ifade eden Koyunsağan, “Festival dolayısıyla İstanbul'da Sabancı Üniversitesi'nde de gösterimler oluyor. Bu noktaya geldiğimiz için çok mutluyuz. Festivalde Shakspeare'den Bollywood müzikaline dek farklı gösterilere tanık olacağız. Herkesi bu coşkuya ortak olmaya çağırıyoruz." diye konuştu.

BİLETLER 10 TL
Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Fırat Demirağ ise tiyatro severlerin çok sayıda yerli ve yabancı oyunu izleme imkanı sağlayacaklarını aktardı. Festival biletlerinin 10 lira bedelle 15 Mart 2013'te saat 10.00'dan itibaren satışa sunulacağını duyuran Demirağ, “Her yıl olduğu gibi biletlerin kısa sürede biteceğini tahmin ediyoruz.” dedi. Festivalin Seyhan Nehri üzerinde İtalyan Studio Festi Grubu'nun, Türkiye, Almanya ve Fransa ortak yapımı olan 'Su ve Ateş Anıları' adlı ışıklı dans ve su gösterisiyle başlayacağı bilgisini veren Demirağ, ilk kez Türkiye'ye gelecek Hindistan'dan Taj Express Topluluğu 'Aşkın Yeni Adresi' ve İngiltere Globe Tiyatrosu’nun da 'Kral Lear' oyununu sahneleyeceğini bildirdi. Demirağ, Gürcistan Kote Marjanishvili Devlet Dram Tiyatrosu, 'Beğendiğiniz Gibi', Çek Cumhuriyeti'nden Srnec Black Tiyatrosu 'Seçkiler', Makedonya'dan Üsküp Milli Kurum Türk Tiyatrosu 'Bütün Oğullarım' oyunlarını ve Hollanda'dan Closed Act Topluluğu 'İstila' adlı gösteri sunacağını aktardı.


Festivale yurt dışından olduğu kadar tiyatro toplulukları da katılacak. Antalya Devlet Tiyatrosu 'Othello', Sadri Alışık Tiyatrosu 'Küçük Adam Ne Oldu Sana', Talimhane Tiyatrosu 'Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi', İstanbul Şehir Tiyatrosu 'Türkiye Kayası' ve 'Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi', Semaver Kumpanya 'Metot', Türkiye Emek Sahnesi 'Kırmızı Yorgunları', Ankara Devlet Tiyatrosu 'Euridice'nin Elleri', 'Cesaret Ana ve Çocukları', 'Ben Ödüyorum' ve 'Hürrem Sultan', Trabzon Devlet Tiyatrosu 'Ben Feuerbach', İzmit Şehir Tiyatroları 'İtirafçı Yürek', İstanbul Devlet Tiyatrosu 'Çirkin' ve Ankara Sanat Tiyatrosu 'Giderayak' adlı oyunu, Ankara Devlet Tiyatrosu ayrıca 'Pal Sokağı Çocukları' adlı çocuk oyununu sahneleyecek. Festival kapsamında gelenekselleşen tarihi 'Taşköprü Etkinlikleri'nde konserler, sergiler ve dans gösterileri 5-14 Nisan arasında gerçekleştirilecek. Festival kapsamında yetişkinler için 'Fuaye Genç Sahne'de, 'Karagöz' gösterimi yapılacak ve atölye çalışmaları yapılacak. 2005'ten bu yana Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'ndeki temsiller sayesinde İstanbul'da da yaşanan festival heyecanı sürüyor. Bu yıl da Hindistan'dan Taj Express Topluluğu 'Aşkın Yeni Adresi' ve İngiltere Globe Tiyatrosu 'Kral Lear' sahne alacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER