ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 14:42

Uludağ'da tatilin son günlerinde öğrenci ve Arap turist yoğunluğu


Türkiye'nin önemli kayak ve kış turizmi merkezlerinden Uludağ'da tatil yapan öğrenciler ile Arap turistler, ilk ve orta dereceli okullarda yarıyıl tatilinin sona ermesine birkaç gün kala telesiyej ve pistleri doldurdu.
AA muhabirinin, Bursa Meteoroloji Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, "oteller bölgesi"nde son günlerdeki yağışların ardından kar kalınlığı 41 santimetre ölçüldü. Bölgede 9 Şubat'tan itibaren yeniden kar yağışı bekleniyor.
Okullarının yarıyıl tatilini fırsat bilerek Uludağ'a gelen öğrenciler ve Arap turistler, pistler ve telesiyejlerde yoğunluk oluşturdu. Özellikle üniversite öğrencileri, kayak ve snowboard yaparken Arap turistler ise genellikle telesiyej ve kar motoruyla Uludağ'ın güzelliklerini seyretmeyi, kar topu oynamayı tercih ediyor. Tatilcilerin bir bölümü de kayak eğitmenlerinden ders alıyor.
Çok sayıda tatilci, güneş altında kayak yapmanın keyfini çıkarıyor. Yurt dışından çoğunlukla Arap turistlerin ilgi gösterdiği Uludağ'da kayak pistleri tam kapasiteyle doldu.
Tatillerini Uludağ'da geçiren vatandaşlar, burada bulunmaktan mutlu olduklarını söyledi.
Kar kalınlığının, kayak için elverişli olduğunu belirten tatilciler, "Erkenden kalkıp kahvaltımızı yapıyoruz. Daha sonra kendimizi pistlere atıyoruz. Gün boyu bu güzel havada kayak yapmanın keyfini çıkardıktan sonra akşamları da çeşitli aktivitelerle eğleniyoruz" diye konuştu.
"Oteller bölgesi"nde 13 Aralık 2013'te 80 santimetreye kadar ulaşan kar kalınlığı, yaklaşık 1,5 ay yeni yağış olmayınca 12 santimetreye kadar gerilemiş, pistlerde büyük açılmalar meydana gelmiş ve kar altındaki toprak zemin gün yüzüne çıkmıştı. Bölgede yarıyıl tatilinin ilk günlerinde başlayan ve birkaç gün etkili olan yağış, kar kalınlığını 50 santimetre civarına yükseltmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER