ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 19:23

Üç boyutlu tasarlanan "Türk Dünyası Atlası" tanıtıldı


Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türk dünyasını bir araya getirmeyi amaçladıklarını, her fırsatta geniş coğrafyada yaşayan insanlarla buluşmaya çalıştıklarını söyledi.
Tuna, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansının "Kalıcı Eserler" projeleri kapsamında üç boyutlu olarak tasarlanan "Türk Dünyası Atlası"nın, Tiryakizade Süleyman Ağa Camisi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kentte geçen yıl birçok etkinlik gerçekleştirildiğini ve faaliyetlerin devam ettiğini bildirdi.
Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanının Tataristan'ın başkenti Kazan'a devretme zamanının yaklaştığını anımsatan Tuna, söz konusu atlasın gelecek nesillere aktarılabilecek güzel bir eser olduğunu kaydetti.
"Türk dünyasında gördüğümüz bize ait birçok güzellik var" diyen Vali Tuna, şöyle konuştu:
"Eskişehir, madem ki kültür başkenti ve Türk dünyasının buluşma noktası, bu sıfatının bir şekilde sürmesi lazım. Bundan sonraki kültür başkentlerine de destek olabilmeliyiz diye düşünüyorum çünkü bizde büyük bir tecrübe, birikim oluştu. Türk dünyasını bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Her fırsatta kardeşlerimizle, geniş coğrafyada yaşayan insanlarla buluşmaya çalışıyoruz. Onları bir araya getirecek, buluşturacak her türlü projeye destek olmamız ve elimizden geldiği kadarıyla yönlendirmemiz lazım. Bu kapsamda çalışmamız devam edecek."
Adil Dönmez'in hazırladığı ve genel sanat yönetmenliğini yaptığı, Tayfun Atmaca ile içeriğini yazdığı, 3D kitap uygulaması olan "Türk Dünyası Atlası"nın, coğrafyaya farklı ve özgün bir yayın kazandırmak üzere hazırlandığı açıklandı.
Etkinlikte, kendi konseptinde ilk ve tek eser özelliği taşıdığı belirtilen kitabın sergisi açıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER