ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ekim 2014 Cuma 21:49

TYB en sevilen 12 şiiri belirledi!

TYB en sevilen 12 şiiri belirledi!

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul “Şiir Günleri” kapsamında Cumhuriyet döneminin en sevilen 12 şiiri oylama ile belirlendi.


Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul “Şiir Günleri” kapsamında Cumhuriyet döneminin en sevilen 12 şiiri oylama ile belirlendi.

TYB İstanbul Şubesi ve İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Şiir Günleri, “Ne Varsa Hep Şiir” sloganıyla gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında Cumhuriyet döneminin en sevilen 12 şiiri oylama ile belirlendi. 16 bin oy kullanılan oylamanın sonucunda belirlenen on iki şiir, festivalin final programı olan Şiir Gemisi’nde katılan şairler tarafından açıklanıp seslendirildi.

TYB tarafından her yıl geleneksel hale getirilmesi hedeflenen Şiir Günleri kapsamında seçilen 12 şiir TYB İstanbul’un tarihi binasının yıl boyunca duvarlarını süsleyecek. TYB İstanbul Şubesi Başkanı Hüseyin Öztürk yaptığı konuşmada; “Şiir günleri her yıl tekrarlanacak. Seneye son yıllarda yazılmış şiirler arasından yeni seçki ve daha fazla şairin katılımı ile şiir severlerle buluşacağız” dedi. Şiir Günleri Proje Koordinatörü M. Davut Göksu da, “Yazı ve edebiyatın lokomotifi şiirdir. Şiire katkı bizim için oldukça önemlidir ve Şiir Günleri ile bu katkılarımız devam edecek” diye konuştu.


İşte Cumhuriyet döneminin en sevilen 12 şiiri:

1. Sezai Karakoç- Mona Roza

2. Attila İlhan- Ben Sana Mecburum

3. Ahmed Arif: Hasretinden Prangalar Eskittim

4. Necip Fazıl Kısakürek -Kaldırımlar

5. İsmet özel - Amentü

6. Turgut Uyar -Göğe Bakma Durağı

7. Abdurrahim Karakoç, Mihriban

8. Mehmet Akif Ersoy- Çanakkale Şehitlerine

9. Sezai Karakoç - Sürgün Ülke

10. Yahya Kemal Beyatlı - Sessiz Gemi

11. Necip Fazıl Kısakürek -Sakarya Türküsü

12. Erdem Beyazıt- Sana, Bana Vatanıma Ülkemin İnsanlarına Dair

 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER