ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 15:21

"Türkvizyon Şarkı Yarışması"na doğru


Eskişehir Valisi ve 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim Tuna, "Türk dünyasından dost ve akraba ülkelerden temsilcilerle, gözden uzak olanları gönüllere yaklaştırmayı amaçladığımız büyük bir projenin temelini attık. İnşallah bu şarkı yarışmasıyla geleneksel hale getireceğimiz projeyi, birlikte başarılı bir şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" dedi.
Vali Tuna, Eskişehir Valiliği Toplantı Salonu'nda Türkvizyon Şarkı Yarışması'na katılacak olan sanatçılarla bir araya geldi.
Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın Türk dünyasının gelecek vizyonu olacağını belirten Tuna, yarışmayı ilk kez gerçekleştirecek olmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi.
Sanatçıların yarışmada sergileyecekleri performans ve şarkılarının kültür mirası adına önemli olduğunu vurgulayan Tuna, şöyle konuştu:
"Farklı notalar ve renkler bizim gönül ummanımız da bir araya gelecektir. Burada üretilen şarkılar uzun yıllar insanımızın dilinden düşmeyecek, ortak kültür zenginliğimiz içerisinde yer alacaktır. Bundan 5-10 sene sonra bu yarışmanın yine aynı güzellikte devam ettiğini gördüğümüz zaman, ne kadar güzel ve büyük bir işe birlikte başladığımızı, bunun temelini atmanın bizim için gurur kaynağı olacağını belirtmek istiyorum. Geleneksel hale gelecek bir yarışmayı, buradan başlatmış olmanın sevincini yaşıyoruz. Her türlü hazırlığımız tamam. Hiçbir sorun olmadan yarışmayı tamamlamayı hedefliyoruz."

- Türkvizyon yarışmacılarından Eskişehir'deki şehide siyah çelenk

Ankara'nın Gölbaşı ilçesi yakınlarında, askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 4 askerden birinin Eskişehir'den olduğunu anımsatan Tuna, "Maalesef dün acı bir haber aldık. Askeri helikopterimizin düşmesi sonucu Eskişehir'den de bir şehidimiz var. Türk dünyasından gelen misafirlerimiz de bu acımıza ortak oluyorlar ve bir siyah çelenkle bu cenaze törenine temsilen katılıyorlar. Bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum. Tabi ki acımız bir, sevincimiz bir, bizim yüreklerimizde toplu çarpıyor. Hepimiz aynı gönül ummanında beraberiz. Bu kardeşlerimize duyarlılıklarından ötürü teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın yarın yapılacak yarı finali için sanatçılara başarılar dileyen Tuna, emeği geçen paydaşlara da teşekkür etti.
TMB Televizyonu Türkvizyon Şarkı Yarışması Genel Koordinatörü İslam Bağırov da şehitler için Allah'tan rahmet dileyerek, "Biz birlikte olmakla, şehitlerimizin ruhunu şaad etmiş oluruz" dedi.
Yarışmayla ilgili düşüncelerini paylaşan Bağırov, "Yarışmada 24 ekip var. 24 galip ülke var. Burada olmakla her biri bu yarışmanın galibidir. Bu yarışmada Türk dünyası galip gelecektir. Türkvizyon sadece Eskişehir'de değil, bütün dünyada tanınacak ve Eskişehir'de başlayan bir geleneğe dönüşecektir" diye konuştu.
Toplantıda ülkeleri adına söz alan sanatçılar da heyecanlı olduklarını ifade ederek, kendilerini evlerinde hissettiklerini ve yarışmaya katılan herkesin birinci geldiğini kaydetti.
Konuşmaların ardından Vali Tuna'ya sanatçılar, kendi ülkelerine özgü çeşitli hediyeler takdim etti. Tuna'ya Yakutistanlı sanatçının, ülkesinde çıkarılan pırlantayı hediye etmesi dikkati çekti.

- Türkvizyon Kortej Yürüyüşü

Daha sonra Vali Tuna, sanatçılarla birlikte Vilayet Meydanı'ndan Hamamyolu Caddesi Yediler Parkı'na kadar "Türkvizyon Kortej Yürüyüşü"nü gerçekleştirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER