ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Nisan 2013 Cumartesi 07:16

“Türklerin geninde ikinci adam olmak yok”

“Türklerin geninde ikinci adam olmak yok”


Bağcılar’da konferans veren Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Kanuni ve Hürrem Sultan’ı anlattı. Osmanlı’da kardeş katli ve sefer hazırlıklarına ilişkin de bilgiler veren Afyoncu, kardeş katlinin sebebini Türklerin ikinci adam olamamasına bağladı.

Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği etkinliğe katılan Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ı anlattı. Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’la 30 yıl evli kaldığını hatırlatan Afyoncu, bu 30 yıllık sürenin 13 yılının seferlerle geçtiğini anlattı. Kanuni’nin Hürrem’e olan sevgisinin ona yazdığı mektuplardan anlaşıldığına değinen Afyoncu, Hürrem Sultan’ın ise çok zeki bir kadın olduğunu anlattı. Hürrem Sultan’ın Osmanlı tarihinde yönetime karışan ilk padişah eşi olduğunu söyleyen Afyoncu, “Saray içinde olanlar ilk kez Hürrem’in Kanuni’ye yazdığı mektuplarda anlattıklarıyla gün yüzüne çıktığını görüyoruz. Hürrem’in İstanbul’a nereden, ne şekilde geldiğini ve Kanuni’yle nasıl bir araya gelip eş olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Kanuni’ye eş olduktan sonra 1520’li yıllardan sonra etkin rol alınca görüyoruz” dedi.Afyoncu, Osmanlı’da kardeş katli ve sefer hazırlıklarına ilişkin de bilgiler verdi. Sadece Osmanlı döneminde değil, Türk tarihinin genelinde lider seçimlerinin her zaman sorunlu olduğuna dikkat çeken Afyoncu, “Osmanlı’dan önceki Türk devletlerinin yıkılışlarına dikkat edin hep içten ve ağabey, kardeş veya baba oğul arasında olan sorunlarla başlamış ve ülke doğu batı diye ikiye ayrılmıştır” diye konuştu. 

Türk tarihinde liderden sonra ikinci adam olmadığını da öne süren Afyoncu, “Çünkü ikinci adam hep birinci adam olmak istemiştir. Kardeş katli de buradan çıkmıştır” dedi. Osmanlı’nın kardeş katli ile devletin bölünmesini önüne geçmeye çalıştığını anlatan Afyoncu, devletin 600 yıl ayakta kalmasının sebebinin de bu olduğu anlattı.

Afyoncu, Osmanlı ordusunun sefer hazırlıklarına ve yola çıkışına ilişkin de bilgiler verdi. Ordunun her seferinin Eyüp Sultan’dan dua edilerek başladığını anlatan Afyoncu, “Osmanlı devleti her sefere Eyüp Sultan’ın mezarında dua ederek başlamıştır” diye konuştu.

KAYNAK:
yazete.com
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER