ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 11:32

Türkiye turizmine "tanıtım" desteği


Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünce Türkiye'nin yurt dışı tanıtımlarında kullanılan "reklam görselleri" yabancı seyahat severleri, Anadolu'nun zengin kültürü, tarihi ve doğasıyla buluşmaya davet ediyor.
     AA muhabirinin Tanıtma Genel Müdürlüğü'nden derlediği bilgiye göre, bu yıl hazırlanan 25 görselde geçmiş yıllara kıyasla, duygulara hitap eden mesajlar içeren yaşamın içinden görüntülere vurgu yapılıyor.
     Başta İstanbul olmak üzere Antalya, Muğla, Kapadokya ve Nemrut gibi destinasyonlar, kısa tatil için önemli seçenekler arasında gösteriliyor.
     Ayrıca geçen yıllarda da olduğu gibi Antalya, Bodrum ile İstanbul, İstiklal Caddesi, Mısır Çarşısı, Sultanahmet Camisi, Ayasofya, Selimiye Camisi, Antonin Çeşmesi ve Kapalı Çarşı'nın kullanıldığı görseller arasında uluslararası sportif, kültürel ve sanatsal etkinliklerin tanıtımına da yer veriliyor.
    
     -Kıyamet senaryolarıyla ünlenen Şirince ilgi bekliyor-
    
     Görseller arasında, kendilerini "Mavi Enerji Grubu" olarak adlandıran grubun, 21 Aralık 2012'de sonlanan Maya takvimine göre kıyametin kopacağı ve bundan sadece Şirince ile Fransa'nın güneyindeki Bugarach köyünün etkilenmeyeceği inanışı nedeniyle dünyanın ilgi odağı haline gelen Şirince de bulunuyor.
     Yerli tatil severlerin yakından tanıdığı ve birden bire dünyanın gündemine giren küçük tatil bölgesi Şirince köyünün tarihi ve doğal güzellikleri, kendine has dokusu ve otantik yapısıyla turistleri bekliyor.
    
     -Boğazköy Sfenksi "turist çağırıyor"-
    
     M.Ö. 1300 yıllarına, Hitit İmparatorluğu Dönemi'ne ait yaklaşık 3 bin 300 yaşındaki, kireç taşından yapılan 2,5 metre boyunda, 1,75 metre eninde ve 1700 kilogram ağırlığında olan ve yıllar süren temasların ardından Türkiye'ye iadesi sağlanan Boğazköy Sfenksi de görsellerde kullanılan kültürel değerler arasında yer alıyor.
     1906-1912 yıllarında Boğazköy'de yürütülen kazılarda bulunan ve yapılan anlaşma sonucu, temizleme, onarım ve yayın çalışmaları için -iade edilmek üzere- Alman kazı ekibince Berlin'e götürülen ancak iade edilmeyen Boğazköy Sfenksi Almanya'da kalmıştı.
     Sfenks, şu anda eşiyle Boğazköy Müzesi'nde sergileniyor.
    
     -Turizmde umut Göbeklitepe-
    
     Şanlıurfa'nın 18 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında bulunan ve ilk kez 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversitelerinden görevlilerinin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe, dünyanın en eski tapınak merkezi ve "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendiriliyor.
     Kazı çalışmalarında şimdiye kadar Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli bulundu.
     UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde de yer alan ve 12 bin yıl öncesine ait anıtsal mimarı yapılarıyla dikkati çeken Göbeklitepe, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.
    
     -Kralların çeşmesi Antonin yeniden hayat buldu-
    
     Sagalassos'taki çalışmaların sonucunda birçok eser gün ışığına çıktı. Burada etrafları anıtsal yapılarla çevrili iki kamu alanı, Neon Kütüphanesi, dorik çeşme, Roma hamam kompleksi, imparator Hadrian ve Marcus Aurelius heykelleri bulundu.
     Dekoratif anıt olarak inşa edildiği sanılan Antonin Çeşmesi'nin restorasyonu 1994'te kazı çalışmalarının ardından başladı ve uzun yıllar sürdü. Milattan sonra 6. yüzyılda yaşanan deprem nedeniyle büyük hasar gördüğü düşünülen ve yine aynı nedenle suyu kesilen Antonin Çeşmesi, 13 yıl süren kurtarma çalışmalarıyla da yüzyıllar sonra yeniden akmaya başladı.
     Çeşme, çok sayıda arkeoloğun çabasıyla tam 3 bin 500 parçanın bir puzzle gibi birleştirilmesi sonucu, binlerce yıl sonra yeniden ayağa kaldırılarak turizme kazandırıldı.
    
     -Masal diyarı Kapadokya-
    
     Son yıllarda öne çıkan en önemli destinasyonlardan birisi haline gelen, peri bacalarının eşsiz güzellikleriyle görenleri etkilediği Kapadokya, bu yıl da reklam görsellerinde öne çıkan bölgelerden birisi oluyor.
     60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan, kayadan oyma kiliseleri, yer altı şehirleri ve sıcak hava balonculuğuyla UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Kapadokya da ziyaretçilerini bekliyor.
    
     -"Kim olursan ol yine gel"-
    
     "Kim olursan ol yine gel" düşüncesiyle tüm insanlığı kucaklayan Hz. Mevlana ile özdeşleşen, her yıl düzenlenen Şeb-i Arus törenleriyle yüz binlerce misafiri ağırlayan Konya ve izleyene huzur veren semazenler de görsellerde öne çıkan değerlerden.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER