ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 11:51

'Türkçe Treni' Karaman'da coşkuyla karşılandı


736.Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında 9 Mayıs'ta İzmir’den yola çıkan 'Türkçe Treni', Afyonkarahisar ve Konya'da verdiği molanın ardından Türkçe'nin başkenti Karaman'da coşkuyla karşılandı.

    Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu ile 15 yazar ve 65 üniversiteden yaklaşık 200 öğrencinin içinde bulunduğu 'Türkçe Treni', Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın eşliğinde coşkuyla karşılandı. Karşılama töreninde Karaman Valisi Murat Koca, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Selçuk Boz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç ile kamu kurum müdür ve amirleri, sivil toplum kuruşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci de hazır bulundu.
    
    Karaman Garı'ndaki törenin ardından oluşturulan kortej, 2. İstasyon güzergahından Aktekke Meydanı'na kadar Mehter Takımı öncülüğünde fener alayı gerçekleştirdi. Ellerinde meşalelerle yürüyen kortej, evlerinde ve sokaklarda bulunan vatandaşlar tarafından da büyük ilgi gördü.

    Aktekke Kent Meydanı'nda da büyük coşkuyla karşılanan kortej sonrası bir konuşma yapan Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, "Türkçe Treni inşallah her yıl zenginleşip daha fazla renkler kazanarak bir başka merkezde kalkacak ve başka güzergahları izleyerek Karaman'ımıza gelecek. Türkçe'nin başkenti olan bu güzel memlekette yolculuğumuz sona erecek." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER