ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 17:46

Türk ve Rus sanatçılardan “Yaz Google’a” şarkısı


Rusya’nın St. Petersburg şehrinde Türk, Rus, Azeri ve Ukraynalı müzisyenlerden oluşan bir grup, “Yaz Google’a” adlı bir şarkı yaptı. İnsanların bilgi edinmelerindeki tembelliğe ve her bilgiyi Google’da bulmaya çalışanlara vurgu yapan Türkçe bir şarkı yapan grup, St. Petersburg sokaklarında bir de klip çekti.

Grubun solisti ve aynı zamanda da söz yazarı Aytekin Daylan, grubun tesadüf eseri bir araya geldiğini söyledi. Müziği para kazanılacak bir iş olarak değil bir sanat olarak gördüğünü ifade eden Daylan, “Bu yüzden de hedefime para kazanmayı değil başarıyı koydum. Ayrıca, şarkılarımı ve videolarımı web sitem üzerinden ücretsiz yayınlıyorum” şeklinde konuştu.

Daha önce Türkiye’de 4 yıl özel gitar eğitimi aldığını belirten fenç Şarkıcı, “Kendi bestelerim de var ve hep kendi albümümü yapma hayalleri kurdum ama bu hayalimi hayata geçirmek çok zordu. Çünkü bu çok maliyetli bir iş ve ben maddi anlamda hiç hazır olamadım. Hala da hazır değilim ancak, bir yerden başlamaya karar verdim. Yaklaşık 9 ay önce şu an hazır olan ilk iki şarkımın beste ve düzenlemelerini yaparak işe koyuldum. Belirli bir noktaya getirdikten sonra da, çalışmak istediğim müzisyenleri bulduk ve şarkıların kayıtlarına başladık.” dedi.

FARKLILIKLAR ASLINDA BİZİM ZENGİNLİĞİMİZ

Beraber müzik yaptığı arkadaşlarının konserlerini tek tek izlediğini ve beğendiği müzisyenlerle tek tek konuşarak grubu oluşturduğunu ifade eden Daylan, “Hepsinin ayrı ülkelerden olmaları bir tesadüf. Ben farklılıkları zenginlik ve gökkuşağından bir renk olarak görüyorum. Sadece kendi rengimi değil tüm renkleri seviyorum. Tüm renkler çok güzel, ancak gökkuşağını sadece bir araya gelerek oluşturabilirler. Ben de bu felsefeden yola çıkarak gelecek çalışmalarımda bu temayı işlemeyi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

ŞİİR KİTABI ÇIKARMAYI PLANLIYOR

Hâlihazırda bir şiir kitabı projesinin olduğunu ve bitirdikten sonra web sitesi üzerinden hayranlarıyla paylaşacağını ifade eden Daylan, “ Diğer yandan, adını “Hayal Pilavı” koyduğum ilk albümümün şarkılarını ve videolarını tamamladıkça web sitem üzerinden bedava yayınlayacağım. Bundan sonraki şarkılarda ise, farklı müzisyenlerle çalışarak şarkılarımdaki renk ve ruh yelpazesini genişletmeyi amaçlıyorum. Bu albüm bittikten sonra normal albümler yaparak yoluma devam edeceğim.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER