ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2013 Cumartesi 10:28

"Turizmin temelini kültür oluşturur"


Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Yörük-Türkmen kültürünü gelecek nesillere aktarma adına Manavgat Evrensekievi'nin önemli bir hizmeti yerine getirdiğini söyledi.

Vali Ahmet Altıparmak, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Antalya İl Kütür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Manavgat İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Murat Koçanlı ve Evrenseki Belediye Başkanı ile birlikte Evrenseki Kültürevi'ni ziyaret etti. İçinde 2 bin Yörük-Türk eşyası olan Evrenseki Kültürevi hakkında Belediye Başkanı Recep Barut, Kültürevi Müdürü Rukiye Barut ve kültürevini hazırlayan folklor bilimcisi ve Türk halk müziği sanatçısı Hüseyin Kök, Vali Altıparmak'a bilgi verdi.

Dört yılda uzun gayretler neticesinde hazırlanan kültürevinin Antalya bölgesinde Yörük-Türkmen kültürünü gelecek nesillere doğru bir şekilde anlatılmasında tarihi öneme sahip olduğunu belirten Vali Altıparmak, kurulması ve içinde sergilenen eşyaların toplanılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Altıparmak, "Hakikaten Evrenseki Kültürevi'nde Yörük-Türkmen kültürünü yaşatma adına ciddi bir gayret olduğunu gördüm. Sergilenen 2 bin eşya bin bir zorlukla toplanarak buraya taşınmış. Yapılan kültür hizmeti takdire şayan. Yörük-Türkmen hayatını gelecek kuşaklara doğru bir şekilde anlatma ve yaşatma adına önemli bir hizmet. Burası aynı zamanda bölgeye gelen yabancı konuklara kültürümüzü doğru bir şekilde ve yerinde öğrenme adına kültür hizmeti verecektir. Böyle bir hizmeti Antalya'ya kazandırdığı için Başkan Recep Barut'u tebrik ediyorum. Kültür aynı zamanda turizmde kalıcılığı sağlar. Kültür turizmin temelini oluşturur. Evrenseki Kültürevi kültür turizmi için çok önemli bir yer." diye konuştu.

Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut, 4 yılda toplanan ve sergilenen 2 bin eşyanın bölgede 10 asırdır varlığını gösteren Yörük-Türkmen kültürünü gelecek nesillere anlatma adına tarihi vesika olduğunu söyledi. Kültürevinin kendi konumunda Teke Yöresi'nde bir ilk olduğunu belirten Barut, "Kültürevimizde sergilediğimiz çoğu asırlık Yörük-Türkmen eşyalarını bin bir güçlükle topladık. Bölgemize her yıl 4 milyon turist geliyor. Gelen yabancı konuklarımıza da kültürümüzü doğru ve yerinde tanıtmak için kültür evimizin kapılarını sonuna kadar açtık. Aynı zamanda turistlere Yörük-Türk kültürü adına kulaktan duyma ve yanlış bilgilendirmenin önüne geçmek istedik. Bölgemizin kültür zenginliğini Evrenseki Kültürevi'nde sergilediğimiz zenginlikler mahalliden dünyaya duyarmak istiyoruz." diye konuştu.

Başkan Barut, Vali Altıparmak'a günün anısına el işi örme gül ile plaket takdim etti. Valiler Kararnamesi ile Antalya Valiliği'nden Erzurum Valiliği'ne atanan Altıparmak, Manavgatlıklardan helallik dileyerek Evrenseki Kültürevi önünde toplu hatıra fotoğrafı çektirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER