ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 12:11

Tren için verdiği mücadelenin sergisini açtı


CHP Bursa eski milletvekili Kemal Demirel, Bursa’ya demiryolu getirmek için verdiği mücadelenin hikayesini basına yansımış hali ile sergiledi. 16 yıl boyunda yapmadık eylem, yürümedik yol bırakmayan Demirel, sonunda kentte hızlı tren temelinin atılmasını gördü. Şimdiki hedefi ise zamanında bu çalışmaların tamamlanmasına şahit olmak.

CHP 22 ve 23. Dönem Bursa Milletvekili Kemal Demirel, açtığı sergi ile kente demiryolu kazandırmak için verdiği mücadeleyi izlenime açtı. Eski milletvekili Kemal Demirel’in Tayyare Kültür Merkezi'nde açtığı ve Bursa'ya demir yolu gelmesi için verdiği mücadeleyi anlatan fotoğraf sergisi büyük beğeni topladı.

Demiryolu projesi için 39 il, 8 ilçe ve 250 kilometresini yürüyerek toplam 77 bin kilometre yol kat eden Demirel, yürüyüşlerinden topladığı fotoğraf, haber ve köye yazıları ile 'Kemal Demirel ile Bursa'dan Türkiye'ye uzanan raylar arasında geçen 16 yıl" adlı sergiyi izlenime açtı.

Kemal Demirel, açtığı demiryolu fotoğraf sergisi ile 16 yıllık mücadelesinin kısa bir özetini sunduğunu belirterek, "Bursa'da daha önce tren vardı. Bu tren Bursa-Mudanya arasındaydı ve yaklaşık 42 kilometreydi. Fakat bu tren daha sonra TBMM'de bir kanun çıkarılarak 1953 yılı 10 Temmuz da kaldırıldı." dedi. Tarih, turizm, sanayi ve öğrenci şehri olarak ülke ekonomisine İstanbul'dan sonra en fazla katkı sağlayan Bursa’da demir yolu olmamasının kabul edilebilir durum olmadığının altını çizdi.

"DÜNYADA İLK"

Bundan yola çıkarak Türkiye ve Suriye gibi bir çok yere yaptığı ziyaretlerden yola çıkarak bu sergiyi açtığını anlatan eski milletvekili Demirel, serginin Türkiye ve dünyada alanında ki ilk örnek olduğunu söyledi.

Hizmeti kim getirirse getirsin ona teşekkür edip saygı duyacağının altını çizen Kemal Demirel, "Çünkü siyasetçinin amacı halka hizmettir, halkın mutluluğunu gerçekleştirme noktasında üzerine düşeni yapmaktır. Bende muhalefet partisinde milletvekili olarak Bursa’nın trene kavuşması için yürüyüşler yaptım. İmza kampanyaları düzenledim ve Türkiye'yi gezdim. Onun da bugün hikayesinin sergisini açtım. Bu sergi 16 yıl önceden başladığımız noktadan buraya gelmesinin bir hikayesi." şeklinde konuştu.

Bursa’ya tren gelmesi için verdiği 16 yıllık mücadelenin sonunda hızlı tren temelinin atıldığını hatırlatan CHP eski Milletvekili Kemal Demirel, "Hızlı trenin temelini atılması mutluluğunu yaşadım ve bunun bir an önce tamamlanmasının takipçisi olacağım." şeklinde konuşmasını tamamladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER