ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 11:45

Tiyatro yaşamındaki ''kadın halleri''


Başkentteki farklı sahnelerde sanatseverlerin karşısına çıkan tiyatro oyunlarındaki kadın karakterler, bir kadının gözünden fotoğraf karesine dönüştü.
     Fotoğraf tutkusunu ''Hayatımdaki en güzel renk'' diye niteleyen Münevver Karabacak, fotoğrafı, yaşamda bazen ağlayan bazen güldüğünü belirttiği kadının sesi olmak için aracı olarak kullandığını söyledi.
     İzlediği tiyatro oyunlarındaki kadın oyuncuları fotoğraflayan Karabacak, fotoğraf karelerini ''Kadın ve Sahne'' projesine dönüştürdü ve bunları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde sergileyecek.
     Kadrajına yansıyan görüntülerle kadın hallerine dikkati çekmeyi amaçlayan Karabacak, kadınların son dönemde şiddet olaylarıyla gündeme geldiğini, kadın olmanın zorluklarını bir nebze de olsa fotoğraflarıyla anlatmaya karar verdiğini söyledi.
     Karabacak, şunları söyledi:
     ''Hayatın içindeki kadınlara da bir çığlık olacağını düşünerek fotoğrafları çektim. Eskiden de bu kadar çok muydu şiddete maruz kalan kadın bilmiyorum ama artık bu şiddeti görüp de sessiz kalmak istemedim, bir şey yapmak gerektiğini düşündüm. Çeşitli kültür sanat etkinliklerini elimden geldiğince takip ederek fotoğraflar çekerim. Bu sergide de çektiğim fotoğrafları kullanmaya karar verdim. Çünkü sahnedeki kadınlar aslında yaşamın içindeki kadınların yansıması. Onların oynadıkları oyunlarda aslında her kadının hayatından kesitler var. Opera, bale ya da tiyatro sahnesinde ağlayan, gülen, acı çeken, şiddet gören, mücadele eden, var olma savaşı veren veya bu savaşı kazanan kadın hikayelerinin tamamı gerçek hayatın içinde.''
    
     -''Troyalı Kadınlar''dan ''Töre''ye kadın öyküsü-''
    
     Ankara'da sanelenen oyunlardan çektiği 30'a yakın fotoğrafın sergide görücüye çıkacağı bilgisini veren Karabacak, şöyle devam etti:
     ''Bunlardan bazıları, Ankara Deneme Sahnesi'nde sanatseverlerin izlediği ''Semah'', Değişim Atölyesi'nde sahnelenen ''Azizlik Vaziyetler'', Antik Tiyatro'daki ''Buralarda Kız Olmak'', Devinimler Yaşama Sevinci Dans Topluluğu'nun sahneye koyduğu ''Kavuşma'', Devlet Opera ve Balesi Birim Dans Tiyatrosu'nca temsili verilen ''Töre'', Tiyatro Araştırma Laboratuvarı'nca oynanan ve Ayla Algan'ın yönettiği ''Troyalı Kadınlar'', Ankara Devlet Türk Halk Müziğinin ''Drama Türkü Topluluğu'' Gösterisi, Silüet Sahnenin ''Uyan'' ve Sahne Sanat Tiyatrosu'nda izleyiciyle bir araya gelen ''Anadolu Ekspresi-Göç'' gibi eserlerden kareler yer alıyor.''
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER