ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 11:46

Tiyatro sahnesinde kültürler buluştu

Tiyatro sahnesinde kültürler buluştu


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali 6 bin 971 izleyici ile buluştu.

İkinci kez 'perde' diyen festivalde; Onat Kutlar Salonu, Ömer Ersoy Kültür Merkezi, Bahçeşehir Koleji Salonu ve sokak sahnelerinde 9 ayrı tiyatro topluluğu, 21 gösterimle sahnede yer aldı. Grupların katıldığı kortej yürüyüşü ile başlayan festivalde, ilk gün salonlarda oyunlar sahnelenirken, Masal Park’taki Tiyatro Festivali karnaval alanı çocuklara ev sahipliği yaptı. 4 gün süren festivale yurt dışından İsviçre, Hollanda, Polonya, İspanya, KKTC’den tiyatro toplulukları katıldı. Yurt içinden gelen Van, Eskişehir, İstanbul ve Gaziantep şehir tiyatrosunun yer aldığı festival sahneleri, farklı kültürlerin buluşmasına tanıklık etti.

İsviçre’den Lucky Circus Disciple Grubu 'Bozuk Teknoloji', KKTC’den Lefkoşa Belediye Tiyatrosu 'İki Bavul Dolusu', Polonya’dan Andersen Tiyatrosu 'Karlar Kraliçesi', Hollanda’dan De Stilte Tiyatrosu 'Deli Fişek', İspanya’dan The Minusmal Puppet Project 'Sadece Clara', Pınar Çocuk Tiyatrosu festivale oyunlarla katıldı. Eskişehir’den gelen öğerenciler, 'Fiko’nun Kulübesi', Van Devlet Tiyatrosu 'Kurşun Askerin Utancı', Pınar Çocuk Tiyatrosu 'Alaaddin’in Sihirli Lambası', Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu da 'Dostum Şifo' adlı oyunlarla sahne aldı. Festival kapsamında ayrıca oyuncak atölyeleri de yapıldı. Çocuklara ve gençlere tiyatroyu sevdirmek amacıyla düzenlenen festival yoğun ilgi gördü.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER