ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 11:50

''Tırnakları ojeli, saçları fönlü temizlik görevlileri''


Başkentte 146 kadın temizlik görevlisi, kremli ellerle ojeli tırnaklarla fönlü saçlarla gün doğmadan sokakları temizlemeye başlıyor.
    
Başkentte 146 kadın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde de her sabah olduğu gibi gün ağarmadan sokaklara çıkacak, bir elinde süpürge diğerinde faraş günün geride bıraktıklarını ortadan kaldırmaya çalışacak.
   
  Çankaya Belediyesi'nin kadın temizlik işçileri, doğuştan gelen duyarlılıklarıyla sokakları karış karış temizleyip, vatandaşın takdirini kazanıyor.
    
Ellerindeki süpürgeyi gün boyu düşürmeyen kadınlar, Ankara'nın yağmurunda ayazında kişisel bakımlarını eksik etmiyor. Temizlik görevlisi kadınlar, elleri kremli, tırnaklarını ojeli, saçları fönlü mesaiye başlıyor.
    
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009'da göreve geldiklerinde belediye temizlik işlerinde sadece erkeklerin çalıştığını gördüklerini ve yeni işçi alımı kontenjanını kadınlara ayırdıklarını söyledi.
     Kadın temizlik işçilerinin hem estetik hem de cinsiyet eşitliği bakımından şehre özel bir katkı sağlayacağı düşüncesiyle hareket ettiklerini anlatan Tanık, ilk yıl 100 kadını işe başlattıklarını ve o günden beri kadınların başkentin merkezini temizlediğini vurguladı.
     Kadınların sokaklara evleri gibi yaklaştığını savunan Tanık, ''Kaldırımdan süpürgenin girmediği bir yere eğilip, çöpü, evindeki hassasiyetiyle alan kadınları, kızlarımızı görünce çok mutlu oluyorum'' dedi. Verimliliğin ciddi oranda arttığını bildiren Tanık, şu anda 146 kadın temizlik çalışanının hizmet verdiğini belirtti.
     Kadınların sadece çalışma hayatına katılmadıklarına dikkati çeken Tanık, birlikte tiyatro oyunu hazırladıklarını, koroda çalışmaları yürüttüklerini de söyledi.
    
     -''Ben bir bayanım, ben bir anneyim, ben bir eşim, ben bir süpürgeciyim''-
    
     İki çocuk annesi, lise mezunu 38 yaşındaki Satı Gül, 4 yıl önce bu temizlik işine başlarken tereddütler yaşadığını, ilk zamanlarda eşinin destek vermediğini, daha sonra en büyük destekçisinin eşi olduğunu anlattı.
     İki çocuğunun eğitimine destek için bu işi yaptığını dile getiren Gül, ''Ben bir bayanım, ben bir anneyim, ben bir eşim, ben bir süpürgeciyim'' dedi.
     Gül, sokaklarda, toz toprak içinde çalışmak zorunda kalmalarına rağmen kişisel bakımlarına özen göstermeyi ihmal etmediklerini ifade etti.
     Temizlik işi için başvurduğunda, kızının annesinin işinden utanabileceği endişesi yaşadığını belirten Gül, ''Kızımın okulu burada, arkadaşları öğretmenleriyle hepsiyle karşılaşıyorum. Bir gün öğretmeniyle karşılaştım yanıma geldi. Ben terliydim çekindim ama görüşmek istedi ve teşekkür etti. 'Böyle bir anne, böyle bir çocuk yetiştirmiş' dedi. Olumsuz hiçbir tepki almadım bugüne kadar'' diye konuştu.
     İnsanların emeğe saygılı olması gerektiğini dile getiren Gül, ''Ben oradayken elindeki çekirdeği alıp yere attığı zaman ağrıma gidiyor. Onun dışında hiçbir sorunumuz yok. Herkes gayet duyarlı ve hep destek veriliyor bize'' ifadesini kullandı.
    
     -''Sokakta her türlü insanla karşılaşıyoruz''-
    
     İlköğretim mezunu 44 yaşındaki Hanzade Akçay da çalıştığı şirketin iflas etmesinin ardından bir gün radyoda temizlik elemanı kadınlar arandığını duyduğunu ve işe başladığını söyledi.
     İlk yıllarda süpürgesiyle sokakları temizlediğini ancak ehliyeti olduğu için son bir yıldır da temizlik araçlarını kullanmaya başladığını vurgulayan Akçay, şöyle konuştu:
     ''Saat 05.30'da çalışmaya başlıyoruz. Sokakta her türlü insanla karşılaşıyoruz. Bu işi yapamayacak hiçbir şey yok. Fırsat verilirse kadınlar her işin üstesinden gelebilir. Saat 04.00'da kalkıyorum, saat 05.00'te araçlarımızı alıyoruz. Bugüne kadar ufak tefek sorunlarla karşılaştık ama hava aydınlandığında çok daha güzel oluyor sokaklar.''
     Çocuklarının en büyük destekçileri olduğunu belirten Akçay, ''İkisi de üniversite mezunu. Bir gün arkadaşlarıyla karşılaştık hepsi gelip bana sarıldı, öptü, kutladı'' dedi.
   

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER