ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 16:59

TİKA’dan Türkmenistan’a atçılık desteği

TİKAdan Türkmenistana atçılık desteği


Türkmenistan’ın Ahal Teke atlarının genetiğini koruması projesini Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yürütecek. Bu konuda TİKA ile Türkmen Atları Devlet Birliği arasında işbirliği protokolü imzalandı. Anlaşmayı, TİKA Başkanı Serdar Çam ile Türkmen Atları Devlet Birliği Başkanı Yazgeldi Annayev imzaladı. İmza töreninde, TİKA Türkmenistan Program Koordinatörü Zehra Altundağ, Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Ata Serdarov ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı temsilcileri hazır bulundu.

Söz konusu protokol kapsamında, Ahal Teke atlarının kayıt ve tescil işlemleri, DNA testleri, at hastalıklarının teşhisi, doping analizleri ile ulusal ve uluslararası at yarışmalarına katılımlarının sağlanması konularında gerekli eğitim programları ve organizasyonlar TİKA’nın katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Türkmenistan’da bulunan TİKA Başkanı Serdar Çam, geçtiğimiz gün Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edilmişti. Berdimuhamedov, TİKA'nın Türkmenistan'da gerçekleştirdiği çalışmaları memnuniyet verici bulduklarını ve özellikle son dönemde daha aktif hale gelen TİKA-Türkmenistan ilişkilerine atfen kadimi Mari vilayetinde yürütülecek
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER