ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 14:19

Telmessos Antik Tiyatrosu 29 Ekim'de açılacak


 Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan erken Roma dönemine ait Telmessos Antik Tiyatrosu, Cumhuriyetin kuruluşunun 90'ncı yılında kültürel etkinliklere açılacak.

Roma döneminde yapılan, MS 2. yüzyılda onarım geçiren ve Bizans döneminde arena olarak kullanılan, Türkiye'nin denize yakın en eski tiyatrosundaki restorasyon ve onarım çalışmaları devam ediyor. Eylül ayında eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından başlatılan çalışmaların 13 ayda bitirileceği açıklandı. 5 bin yıllık geçmişi bulunan, 6 bin kişi kapasiteli Telmessos Antik Tiyatrosu 4 milyon 550 bin lira maliyetle restore ediliyor. Ace İnşaat tarafından tiyatroda devam eden çalışmaların 29 Ekim 2013 tarihinde bitirileceği açıklandı.

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkan, Cumhuriyetin kuruluşunun 90'ncı yıl dönümünde tiyatroda kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yapılmaya başlanacağını söyledi. 1960'lı yıllarda sütunları liman dolgu malzemesi olarak kullanılan ve 1990'lı yıllara kadar moloz yığınları altında kalan tiyatronun yapılan çalışmalarla yok olmaktan kurtarıldığını açıkladı. Tiyatronun 1957 depreminden sonra yıkıldığını hatırlatan Türkan, "5 bin yıllık tarihi miras günümüze kadar yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmış. Bir önceki Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay'ın girişimleri ile nihayet bu tarihi mirası göğsümüzü gere gere turizme açacağız. 2012 yılı eylül ayında ilk taşını Ertuğrul Günay Bey'in koyduğu tiyatromuz Türk tarihi için dönüm noktası olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açılacak." ifadelerini kullandı.

Fethiye Belediyesi'nin ihaleye çıkarak hazırladığı projeye göre antik tiyatronun önünden geçen yol deniz kenarına alındı, mevcut park ise yenilenerek tiyatroyla birleştiriliyor. Ayrıca projede tiyatronun sahne kısmı gerçeğine yakın şekilde yeniden dizayn ediliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER