ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 10:31

Tatvan’da perde 'Mem U Zin' için açıldı

Tatvanda perde Mem U Zin için açıldı


Van Devlet Tiyatrosu, Kürt Şair Ahmet Hani’nin 'Mem ile Zin' adlı eseri Bitlis’in Tatvan ilçesinde sahneledi. Türkçe sahnelenen 'Mem U Zin' adlı oyunda Kürtçe bölümlere de yer verildi.

Geçtiğimiz yıllarda Kültür Bakanlığı tarafından kitap olarak da basılan eser, 1994 yılında Cuma Boynukara tarafından tiyatro metni olarak yazıldı. 33 kişilik bir kadro ile sahnelenen oyunda, tek gayesi komşu beyliklerle barış içinde yaşamak olan Mir Zeydin'in, Beko’nun dolduruşu ile barışı kendi marifeti ile dinamitlemesi anlatılıyor. Canlı müzik ve danslarla da beslenen oyun, Mem ile Zin'in trajedisiyle seyirciyi oyunun içine alıyor.

Tatvan Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahnelenen 'Mem ile Zin' adlı tiyatro oyunu hakkında gazetecilere açıklama yapan Van Devlet Tiyatrosu Müdürü Esat Tanrıverdi, Sahnelenen 'Mem U Zin' oyununun Ahmed-i Xani'nin yazmış olduğu çok önemli eser olduğunu söyledi. Eserin, Kürt edebiyatının günümüze ulaşabilen önemli eserlerinden biri olduğuna vurgu yapan Tanrıverdi, şunları söyledi: "Oyunumuzu yaklaşık 50 günlük bir sürede hazırladık. Ekim ayından bu yana sürekli olarak bu oyunumuzu sahneliyoruz. Birçok bölge ve birçok ilde sahne aldık. Bugün Tatvan’dayız ve tiyatro oyunumuza Tatvan’da yoğun katılım vardı. Bu oyunu oynamaktan çok gurur duyuyoruz. Ben bu oyunu Van’da öğrendim, aynı zamanda ben de oyunda rol alıyorum. Oyunu Kürtçe oynamadığımız için çok eleştiri aldık. Ancak biz bu oyunu tüm Kürtlerin bildiğini düşünerek Türklerin de bu oyunu bilmeleri için Türkçe uyarladık. Yani, Türkçe bilip de Kürtçe bilmeyen insanlar için Türkçe uyarladık. Burada bizim derdimiz Kürt ve Türk davası değil, tamamıyla bir aşk hikayesini anlatmaktır. Bu oyunla da çok ortak bir noktada buluşmuş olduk. Dün Malazgirt’teydik, bugün Tatvan’dayız ve yarın ise Van’a dönüp Van’da oynamaya devam edeceğiz. Toplamda 33 kişilik olan ekibimizin 11’i oyuncu arkadaşımız, 8’i müzisyen arkadaşımız ve geriye kalan 14 kişi ise teknik ekip ile sahne arkasında görev alan arkadaşlarımızdır. Bizim için her oyun özeldir. Her zaman da Tatvan’a gelip bu ilginin ve sevginin içinde olmak istiyoruz."

Özel olarak tasarlanmış sahnede “Mem ile Zin” adlı tiyatro oyununu sahneleyen Van Devlet Tiyatrosu ekibi oyun sonunda ayakta alkışlandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER