ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 20:12

Taş Mektep duygulandırdı

Taş Mektep duygulandırdı


Kayseri Talas Kültür ve Sanat Festivali kapsamında seyirciyle ücretsiz buluşan, Kayseri Lisesi'nin 1920 yılında son sınıftaki mezun veremediği 63 öğrencisinin Sakarya Meydan Muharebesi'nde şehit edilmesini anlatan Taş Mektep filmi, duygu dolu anlar yaşattı.

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Süleyman Çetinsaya Konferans Salonu'nda oynayan Taş Mektep filmine Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım ile eşi Aynur Yıldırım'ın yanı sıra, Türk sinemasının birbirinden ünlü isimleri ve filmin usta oyuncusu Can Kolukısa ve yapımcısı Galip Güner katıldı.

Duygusal anların yaşandığı drama filminin ardından konuşan yapımcı Galip Güner, Talas Kültür ve Sanat Festivali kapsamında filmi izleyiciyle buluşturan Başkan Rifat Yıldırım'a teşekkür etti. Güner, "Gençlere, sanat ve kültüre değer veren Sayın Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu film bizim için çok değer verdiğimiz bir film. Başka bir filmde yine Kayseri'de çalışmayı istiyoruz. Bugün buraya gelip izleyen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Oyuncu Can Kolukısa ise Taş Mektep anısına herkese teşekkür ederken, Sakarya Savaşı'nda birçok lisenin mezun veremediğini belirtti. "O sene Türkiye'de Kabataş Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Taş Mektep Kayseri Lisesi, Tıbbıye Lisesi gibi birçok okul mezun veremedi." diye konuştu. Savaşın çok kötü bir şey olduğunu belirten Kolukısa, "Ülkemiz için insanlık için birbirimizi öldürmeyelim. Birbirimizi kurtarmak için bilimle, ilimle ilerleyerek bütün insanlığa sevgiyle sarılalım. Bu filmi her seyredişimde yüreğime oturuyor." ifadelerini kullandı.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım da Kayseri Lisesi'nin mezun veremediği Kayserili bir şairin gençler için yazdığı şiirden mısra okuyarak, "Onlar geri dönmeyi düşünmeyenlerdi." dedi. Başkan Yıldırım, vatanın kolay kazanılmadığını ifade ederek, "Vatana sımsıkı sarılmalıyız ve asla şehitlerimizi unutmamalıyız." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER