ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2017 Pazartesi 14:11

Sümer Ezgü, otistik çocuklarla konser verdi

Sümer Ezgü, otistik çocuklarla konser verdi

Antalya'da otizm farkındalık etkinliğine katılan sanatçı Ezgü, çocuklarla türküler seslendirdi Ezgü: "Çocuklarla iki gün sanat akademimizde çalışma yaptık. Demek ki çocuklar da bir şey üretebiliyor, otistik çocukları çok seviyoruz"


Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, Antalya'da bir programda otistik çocuklarla mini konser verdi.

Ezgü, Muratpaşa ilçesi Şirinyalı Mahallesi'ndeki Hatice-Ramazan Savaş Otistik Çocuklar Eğitim ve İş Eğitim Merkezi'nde otizm farkındalık etkinliğine konuk oldu.

Otistik çocuklarla çeşitli müzik aletleriyle "Kalenin bedenleri" ve "Leblebi koydum tasa" türkülerini seslendiren Ezgü'ye, yöresel kıyafetli iki çocuk da vokalistlik yaptı.

Sanatçı Ezgü, programın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinlikte yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ezgü, otistik çocukların özel gününde onların yanında olmak istediğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Biz, otistik çocuklar, kimsesiz çocuklar, yaşlılar, şehit aileleriyle yaşıyoruz. Bu güzel çocuklara sahip çıkan okullar, kurumlar var ama ben ailelerle okul yöneticileriyle konuştum. 19 yaşından sonra onlara yaşam evlerinin kurulması lazım. Nasıl ki yaşlılar için bu tür evler kuruluyor, kendilerini mutlu hissedecekleri, sosyal etkinlikler yapabilecekleri yaşam evlerinin olması gerekiyor. Buna büyük ihtiyaç var çünkü aileler tedirgin. 'Bizden sonra çocuklar ne olacak? Allah vere de bizden evvel kaybetsek onları, eğer biz onlardan önce ölürsek bizden sonra ne olur çocuklar?' diye... Bu çok ciddi bir durum."

Türk toplumunun otistik çocukları çok sevdiğini aktaran Ezgü, sadece sevmenin yetmeyeceğini, onlara yönelik yaşam alanlarının daha güzel olması gerektiğini vurguladı. Ezgü, "Çocuklarla iki gün sanat akademimizde çalışma yaptık. Hocalar geldi, çocuklar geldi iki türkü okuduk. Demek ki çocuklar da bir şey üretebiliyor, otistik çocukları çok seviyoruz." dedi.

Etkinlikte ayrıca çeşitli gösteriler sunuldu, çocuklar şiirler okudu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER