ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 15:21

Sultan 5. Murad'ın Çırağan günleri sahnede

Sultan 5. Muradın Çırağan günleri sahnede


Bursa Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelenen, 'Altın Kafeste Yangın' adlı oyun, Uludağ Üniversitesi’nde (UÜ) seyirci ile buluştu. Padişahlığı 93 gün süren Sultan V. Murad'ın Çırağan Sarayı'ndaki esaretinin anlatıldığı oyun, izleyenler tarafından ayakta alkışlandı

UÜ Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyun, öğrencilerden yoğun ilgi gördü. Hidayet Sayın'ın yazdığı, Bora Özkula'nın yönettiği oyunu, UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Müfit Parlak, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Gül Ece Soyutemiz, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda tiyatrosever de izledi.

Oyunda, Osmanlı sultanlarının arasında trajik bir hayatı olan ve padişahlığı 93 gün süren Sultan V. Murad'ın hayatı konu ediliyor. Sultan V. Murad'ın eşleri ve çocukları ile kapatılıp gözetim altında tutulduğu Çırağan Sarayı'nda, çok sevdiği İstanbul'daki esareti, müzik dolu bir şekilde sahneleniyor.

Yaklaşık iki saat süren iki perdelik oyun sonunda izleyiciler tarafından ayakta alkışlanan sanatçılara Rektör Danışmanı Prof. Dr. Gül Ece Soyutemiz tarafından çiçek verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER