ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Rüzgarlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 22:45

Somuncu Baba Külliyesi açıldı

Somuncu Baba Külliyesi açıldı


Malatya'nın Darende ilçesinde bakım-onarım çalışmaları tamamlanan ve içerisine yeni bir cami inşa edilen Somuncu Baba Külliyesi, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın katıldığı törenle açıldı.

Bekir Bozdağ, törende yaptığı konuşmada, kardeşliği güçlendirecek işler yapmanın hem topluma hem de insanlığa çok büyük yararlar sağlayacağını belirtti. Tarihte milletlerin kültürlerinin ve medeniyetlerinin temel taşlarını oluşturan, gelecek çağlara etki eden büyük insanlar olduğunu vurgulayan Bozdağ, “İnsan hayatının sırrını çok iyi bilen büyüklere bütün insanlık ihtiyaç duymaktadır. Türk tarihi de bu anlamda büyük insanlarla doludur. Bunlardan biri de Somuncu Baba olarak tanınan Şeyh Hamidi Veli yani Somuncu Baba'yı rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Somuncu Baba Hazretleri, Osmanlı coğrafyasının manevi güneşidir. Öyle bir güneştir ki yetiştirmiş olduğu talebeleriyle tüm Osmanlı coğrafyasını etkilemiştir. O, Hacı Bayram-ı Velileri, Akşemseddinleri ve daha nice gönül erlerini yetiştirmiştir. Onun yetiştirdiği gönül ve ilim adamları, Osmanlı hükümdarlarının önlerinde ışık oldu, Anadolu'dan Balkanlara, Kafkaslara, Ortadoğu'ya kadar olan bu güzel coğrafyayı hep aydınlattı Fikrini, zikrini, sohbetini, ilmini ve hayatını insanların hizmetine sunan Darendeli mutasavvıf, şair, ilim ve gönül insanı Es Seyyid Osman Hulusi Ateş Efendi de alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Peygamber'in neslinden, Türk insanının manevi ışıklarından biridir.” diye konuştu.

Malatya Valisi Vasip Şahin, külliyenin emek verilerek inşa edildiğini ifade etti. Hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadığını söyleyen Şahin, yapıda hem Osmanlı’nın hem de Selçuklu Devleti’nin izlerini bulmanın mümkün olduğunu kaydetti.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise Türkiye’nin birlik ve beraberliği için bugün en büyük eksikliğinin manevi büyüklerinin azalması olduğunu söyledi. Destici, “Bugün bir Mevlana, Yunus Emre, Somuncu Babamız olsaydı günümüzde yaşadığımız sorunları tartışıyor olmazdık” dedi.

Konuşmaların ardından Somuncu Baba Külliyesi açıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER