ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:16

Sofular Cami yeniden ibadete açıldı


Amasya’nın Merzifon ilçesindeki tarihi camilerden biri olan Sofular Cami yenileme çalışmalarının ardından yeniden ibadete açıldı.
Yapılış tarihi 1521 yılı olan caminin minaresi daha önce mahalle halkı tarafından onarılmak istenmiş, Vakıflar Genel Müdürlüğü envanterine kayıtlı olduğundan herhangi bir çalışma yapılamamıştı. Tekrar yapılan girişimler sonucu Vakıflar Genel Müdürlüğü, cami minaresinin aslına uygun bir biçimde restorasyonunu gerçekleştirdi.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Merzifon İlçe Müftüsü Mustafa Altun, “Cami cemaati ve mahalle sakinleri yıllardır minareden sürekli taş parçaları düşmesinden rahatsızlık duyuyorlarmış. En sonunda minareyi ayakta tutan direklerin kayması nedeniyle cami, Ramazan Bayramı namazı kılındıktan sonra ibadete kapatılmış ve restorasyon çalışmaları başlatılmış. Ben göreve başladığımda restorasyon çalışmaları devam ediyordu. Yaklaşık 3 ay süren çalışmalarının ardından Sofular Camimizi ibadete yeniden açtık.” dedi.
Camilerin sadece ibadethaneler değil, insanların bir araya gelerek sohbet ettikleri yerler olduğunu ifade eden Altun, şunları kaydetti; “Camilerimiz hayatımızın her alanında olmalıdır. Camiler Allah'ın evleri mesabesinde olmakla beraber, Kâbe’nin birer şubeleridir. Camiler, ibadet etme, Allah'ı anma, eğitim-öğretim, huzur ve sükûn mekânlarıdır. Kelime anlamı toplayıcı ve birleştirici olan camilerimiz, aynı zamanda adres bildirme yerleridir. Vatandaşlarımız cami adreslerini vermek suretiyle de buluşuyorlar. Çeşitli etnik ve dini güzellikleri sinesinde barındıran Merzifon’da 49 cami ibadete açık olmakla beraber, inşaat aşamasında olan iki camide de çalışmalar hızla devam ediyor.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER