ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 13:00

"SMS'ler değil mektuplar romantik"


TUĞBA ÖZGÜR DURMAZ - Bir kalem, bir kağıt ve kalbin tercümanı kelimeler... Yüzlerce yıl sevgiyi ve hasreti anlatan mektuplar yeni jenerasyonda yerini kısa mesajlara bırakmasına rağmen ömrü savaş alanlarında geçen Enver Paşa'dan, Nazım Hikmet'e, Ahmet Arif'ten Albert Einstein'e pek çok kişi mektupları aşklarına vesile kılıyordu.
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Enver Paşa ile Padişah Abdülmecit'in torunu olan eşi Naciye Sultan'nın birbirlerine yazdıkları özel mektuplar, mektup türünün en güzel örneklerinden biri olarak zaman zaman hatırlanmayı hak ediyor.
"Ruhum", "Sultanım", "Sultancığım", "Arslancığım", "İkigözüm efendim", "Elmasım", "Güzel Melek"... Naciye Sultan'a böyle hitap eden Paşa, satırlarında hem halini hem memleket meselelerini hem de hasretini bir bir aktarıyor.
Yıllarca bir cepheden diğerine koşan ve yıllarca sevdiğinin yüzünü görmeyen Enver Paşa, "Karaağaca çakımla ismini yazdım" cümlesiyle bitirdiği mektubundan bir gün sonra, 1922 yılında Tacikistan'da Ruslara karşı mücadele ederken hayatını kaybediyor.
Nazım Hikmet ise dillere destan olan aşkı Piraye'ye cezaevinden yazdığı mektuplarının birinde, "Sevgili, bütün bir uykusuz geçen geceden sonra sana bu mektubu sabah sabah yazıyorum" diye başlıyor ve ardından sevgisini, özlemini, isteklerini hatta sitemini dile getiriyor.
Yakın zamanın sevilen şairlerinden Ahmet Arif'in, yazar Leyla Erbil için kaleme aldığı aşk mektuplarının yanı sıra geçtiğimiz günlerde yayınlanan fizikçi Albert Einstein'in eşi Mileva Mariç'e yazdığı aşk mektupları da raflarda edebiyat tutkunlarını bekliyor.
-"Mektup kültürünü gençlere aktarmamız lazım"
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, AA muhabirine iletişim araçları olan mektup ile günümüz mesajlarını değerlendirdi.
"İletişim araçları geliştikçe geçmişimizi unutuyoruz" diyen Gezgin, belli bir yaşın üzerindeki kişiler için aşklarını mektupla ifade etmenin hala önem taşıdığını belirtti. Gezgin, bu mektupların uzun zaman düşünülerek kaleme alındığını bu nedenle de kıymetli bulunarak saklandığını, nesilden nesile aktarıldığını hatta bazen çerçeveletildiğini anlattı.
Günümüz gençlerinin hızlıca kısacık mesajlar ve kısaltılmış kelimelerle sevgi ifadeleri kullanmalarına anlam veremediğini ifade eden Gezgin, "İletişim çağındayız ama tamamen iletişimsizlikle karşı karşıyayız, mektup kültürünü gençlere aktarmamız lazım çünkü mektup kalıcı, SMS'ler geçicidir" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER