ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 14:12

Simav'da arkeolojik kazılar başlatıldı


Kütahya'nın Simav ilçesinde, "Hisar Tepesi" diye adlandırılan yerde, Bizans dönemine ait kale duvarlarını ortaya çıkarmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle kazı çalışması başlatıldı.

Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk defa bu kazıların burada başlatıldığını söyledi.

Çalışmaların ilk etabının Bizans döneminden kalma kalenin duvarlarını orataya çıkarmak için olduğunu belirten Türktüzün, şöyle konuştu:
''Bizans döneminde savunma ve sığınma amacıyla kale duvarları örüldüğünü sanıyoruz. Sur duvarlarına, kalenin yukarısından aşağıya doğru bir toprak akıntısı var. Yağmur suları ve değişik nedenlerden dolayı akan topraklar kalenin sur duvarlarını kaplamış. Öncelikle temizleyip sur duvarlarını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.''

Türktüzün, kazılara kendisinin başkanlık yaptığını ifade ederek, arkeologlar Serdar Ünan, Özkan Sulak ile Simav Belediyesi'nden 20 işçinin de çalışmalara katıldığını sözlerine ekledi.

Arkeolog Sulak da amaçlarının sadece kazı yapmak olmadığını dile getirdi.

Sulak, sur duvarlarını ortaya çıkardıktan sonra yetkililerin onay vermesi halinde Hisar Tepesi'ne tarihi bir restoran yapılacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER