ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 14:42

"Şiiri şiar edinmiş bir toplumda yaşıyoruz"

"Şiiri şiar edinmiş bir toplumda yaşıyoruz"


Şair Yaşar Beçene, genel anlamda edebiyatın, özelde ise şiirin, insan etkinlikleri içinde müstesna bir yeri olduğunu belirtti. Beçene, “Şair bir ecdadın torunlarıyız, çoğumuzun edebiyatla ilk tanışması önce şiirle oluyor. Denebilir ki şiiri şiar edinmiş bir toplumda yaşıyoruz." dedi.

Şair Yaşar Beçene, Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Ali Karaata Anadolu Lisesi öğrencilerinin düzenlediği imza günü ve söyleşi etkinliğine katıldı. Burada edebiyat ve şiir üzerine bir söyleşi yapan Beçene, daha sonra öğrencilere ilk kitabı olan 'Benden Çok Uzakta'yı imzaladı.

Edebiyat ve şiir üzerine yapılan söyleşide şiirin insanlar etkinleri içinde önemli bir yeri olduğunu dile getiren Beçene, "Şiir diğer edebi türlere göre müstesna bir yerde duruyor. Bu yüzden hikâye, deneme, eleştiri gibi başka alanlarda çalışmalarım olsa da şiiri edebi uğraşımın merkezine koyuyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiir ve edebiyatla ilgili sorularını da cevaplandıran Beçene, “Şiirin anlamsız ve boşuna yapılmış bir uğraş olduğuna inanmıyorum, her şiirin bir mesajı vardır ve şair kullandığı her bir ifadenin ağırlığı olduğunu bilmelidir.” dedi.

Söyleşinin sonunda Ali Karaata Anadolu Lisesi Müdürü Faik Yavuz, Yaşar Beçene’ye etkinliğe katılımı nedeniyle teşekkür ederek bir plaket takdim etti. Program, şairin 'Benden Çok Uzakta' adlı kitabını imzalaması ile sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER