ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 11:51

Şemsipaşa Halk Kütüphanesi tarihe kazandırılıyor

Şemsipaşa Halk Kütüphanesi tarihe kazandırılıyor

İstanbul İl Özel İdaresi, Mimar Sinan’ın mirası Üsküdar'daki Şemsipaşa Halk Kütüphanesi’ni 611 bin 654 TL bütçeyle yeniliyor.


Üsküdar'da bulunan Şemsipaşa Halk Kütüphanesi, hummalı bir çalışmayla yenileniyor. 611 bin 654 TL bütçeyle bu yılın Temmuz ayında başlayan çalışmalar, 2013 yılında tamamlanacak. Restorasyon sürecinde; yapının özgün harcına uygun malzeme ile dış cephe duvarları, kubbe çatlakları, çatı ve revak kısımları en ince ayrıntısına kadar restore ediliyor. Ayrıca araştırma kazıları ile zeminde sondaj yapılıyor.

Mimar Sinan'ın hayatının sonlarında tasarladığı, onun duygu dünyasını ve birikimini en iyi yansıtan eser, şimdiye kadar yaptığı külliyelerin en küçüğü. Osmanlı klasik mimarisinin bir örneği niteliğinde olan mütevazı eser, Sultan II. Selim’in veziri Şemsi Ahmet Paşa tarafından yaptırıldı. Dört asırlık bir tarihe sahip olan külliyenin etrafı kesme taşlarla çevrili. Bahçe içinde müstakil cami, türbe, mezarlık yer alıyor. Medrese, L şeklinde dizilmiş, farklı inşaat tekniğiyle yapılmış kare 12 oda, bir okuma salonundan oluşuyor. Medrese binası önünde 17 sütundan oluşan sahanlık kısmı bahçe zeminiyle aynı hizada olup üzeri kubbeden daha düşük bir şekilde eğimli ahşap bir çatıyla kaplı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER