ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 14:25

Semazen figürlü ağaç kütükleri


Aynı ağaca ait kütüğün her kesitinde çıkan birbirinden farklı semazen motifleri, görenlerin ilgisini çekiyor. Kesilen 36 kütükten 12'si, Konya'daki Şeb-i Arus törenlerinin yapıldığı Mevlana Kültür Merkezi'nde sergilenmeye başladı.
İstanbul'da yaşayan Hüsnü Semih Özaltındere, Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonu girişinde açtığı sergide, Çatalca'daki dedesinden kalma çiftlikte çocukluğundan beri bahçe işleriyle ilgilendiğini söyledi.
Yaklaşık bir yıl önce çiftliğe elektrik sistemi kurmak için gelen firma yetkililerinin, yangın çıkma ihtimaline karşı elektrik tellerinin altındaki meşe ağacının kesilmesini söylediklerini belirten Özaltındere, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sobada kolay yakabilmek için ağacın kütükler şeklinde kesilmesini istedim. Arkadaşım ağacı keserken kütüklerin her kesitinde birbirinden farklı semazen figürü gördüm. Çok duygulandım ve ağladım. 36 kütükte bu figürler vardı. Hepsini muhafaza ettim. Bunların Mevlanamızın şehri Konya'ya ait olduğunu düşündüm ve 12 parçasını Şeb-i Arus'ta sergilenmesi için buraya getirdim."
- "Başbakan Erdoğan'a hediye etmek istiyorum"
Özaltındere, "Sergiye yoğun ilgi var. Görenlerin ilgisini çekiyor. Kendisini çok sevdiğim Başbakanıma da kesilen parçalardan birini bugün hediye etmek istiyorum. Bu sergiyle insanların gönlünde bir etkiye vesile olabilirsem ne mutlu bana" diye konuştu.
Öte yandan Hüsnü Semih Özaltındere, kütüğün atölyede küçük parçalara ayrılması sırasında çektiği görüntüleri de gazetecilerle paylaştı
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER