ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 10:54

Şelaleler sonbaharda bir başka güzel

Sakarya'nın Geyve ilçesine bağlı Akıncılar köyünde bulunan irili ufaklı şelaleler görenleri büyülüyor.


Sakarya'nın Geyve ilçesine bağlı Akıncılar köyünde bulunan irili ufaklı şelaleler görenleri büyülüyor. Sonbaharda bir başka güzelliğe bürünen şaleler seyri doyumsuz bir manzara sunuyor.

Geyve Boğazı muhteşem güzellikleri içinde barındırıyor. Yaklaşık 200 metre uzunluğunda basamaklar şeklinde düşen 9 katlı Beşiktaş Şelalesi yanında 23 şelalenin bulunduğu boğaz, asırlık çınar ağaçları ve ıhlamur ağaçlarıyla dolu. Vadiler, kanyonlar, endemik bitkiler, dağ kaktüsleri ve daha birçok bitki örtüsüyle muhteşem güzelliğini sergileyen boğaz, sonbaharda ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Bütün bu güzellikleri görmek için boğaza ulaşmak sanıldığının aksine o kadar da zor değil. Bazı şelalelerin yakınına araçla bile gidilebiliyor. Bölgede Akıncı Köyü Vadilerini, Şelalelerini Yaşatma ve Koruma Derneği tarafından ayrıca yürüyüş parkurları yapılmış. 5 kilometrelik Beşiktaş Parkuru boyunca boğazın bütün güzellikleri görülebiliyor. Ayrıca köy sakinleri şelaleleri görmeye gelenlere severek rehberlik ediyor, yöresel lezzetler sunuyor.

Akıncılar şelaleleri günlük doğa gezileri ve yürüyüşleri için de ideal. Parkur İstanbul'a 160 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul-Ankara TEM otoyolu Adapazarı çıkışından sonra 15 dakikada boğaza ulaşılabiliyor. Bir kez gezenlerin bir daha gelmek istediği şelaleler, sonbaharın bütün güzellikleri sergileyerek ziyaretçilerini bekliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER