ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 10:36

Şarkıların Sultanı çıktı


 Klasik Türk Müziği’nin nadide eserlerinin bir araya getirildiği Şarkıların Sultanları albümü çıktı. Albümde, Dede Efendi, Hacı Sadullah Ağa, Ekmekçi Bağdasar gibi Klasik Türk Müziği bestecilerinin eserlerinin yanı sıra, IV. Murad, Sultan III. Selim gibi padişahların yazdığı ve dönemin ünlü bestecileri tarafından bestelenmiş güfteler de yer alıyor.

Osmanlı padişahlarına yazılan methiyeler ve padişahların kendi güftelerinin dönemin ünlü bestecileri tarafından bestelenmiş eserlerinden oluşan Şarkıların Sultanları albümü müzik meraklıları için raflardaki yerini aldı.Osmanlı'da sanat çalışmaları kapsamında hazırlanan projede Klasik Türk Müziği'nin nadide eserleri Şarkıların Sultanları albümünde bir araya geldi. İçinde Dede Efendi, Hacı Sadullah Ağa, Ekmekçi Bağdasar gibi klasik Türk müziği bestecilerinin eserlerinin yanısıra IV. Murad, Sultan III. Selim gibi padişahların yazdığı ve dönemin ünlü bestecileri tarafından bestelenmiş güftelerin de yer aldığı albümdeki eserleri, birbirinden ünlü sanatçılar seslendirdi.

Ahmet Özhan, Mustafa Ceceli, Zara, Melihat Gülses, Umut Akyürek, Ferda Cengiz ve Sinem Özdemir'in yorumlarıyla zenginleşen albüm, Türk Klasik Müziği arşivlerinde bulunması gereken bir eser.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER