ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 18:51

Saray'ın harita arşivi bu kitapta

Sarayın harita arşivi bu kitapta


BKG tarafından basılan ve Müze Mağazalarında satışa sunulan “Piri Reis’ten Önce ve Sonra Topkapı Sarayı’nda Haritalar” kataloğunda, büyük kısmı ilk kez yayımlanan harita, kroki ve planların yer aldığı 63 esere detaylı olarak yer veriliyor.

Kültürel mirasın yeniden keşfedilmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren BKG (Bilkent Kültür Girişimi), hayata geçirdiği yayınlarla da tarihimizin gelecek nesillere aktarılmasını sağlıyor.

BKG bu kapsamda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Nisan ayında Topkapı Sarayı’nda gerçekleştirilen Piri Reis’ten Önce ve Sonra: Topkapı Sarayı’nda Haritalar sergisinde gün yüzüne çıkan 600 yıllık haritaları hazırladığı katalog ile ölümsüzleştiriyor.

Osmanlı coğrafyacı ve haritacılarına kılavuzluk eden, Doğu ve Batı kaynaklı harita ve coğrafya kitaplarının yanı sıra kuşatma planları, kent ve yöre tasvirleri gibi özgün Osmanlı eserlerine de yer verilen katalogda aynı zamanda Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. Günsel Renda ve Doç. Dr. Fikret Sarıcaoğlu’nun kaleme aldığı makaleler de yer alıyor. Müze Mağazalarında satışa sunulan katalogda, Saray Arşivi koleksiyonuna ait toplam 63 esere yer veriliyor.

Katalogda yer alan eserler:

•18 coğrafya kitabı (14’üncü yüzyıla ait Ptolemaios nüshası ile bunun Floransalı Berlinghieri tarafından Fatih Sultan Mehmed için hazırlanan ve II. Bayezid’e sunulan İtalyanca nadir baskısı, Kanuni Sultan Süleyman’a sunulmak üzere hazırlanan nüsha olduğu kabul edilen Pîrî Reis’in Kitâb-ı Bahriyye’si, Janszoon Blæu’nun Atlas Major’unun IV. Mehmed’in emriyle el-Dımişkî tarafından Türkçe’ye çevrilen nüshaları ile Kâtib Çelebi’nin ünlü eseri Cihannüma’nın da bulunduğu)

•Ali Macar Reis Atlası’nın olduğu dört atlas,

•Nadir baskı dört resimli İstanbul haritası, beş plan, iki kroki,

•Aralarında Pîrî Reis’e ait iki ünlü haritanın da olduğu 13 harita,

•Üç suyolu haritası,

•Dokuz resimli Osmanlı tarih kitabı

•Topografik resimlere sahip beş dini içerikli eser…

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER