ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 00:07

Saraybosna'da 16. Geleneksel Caz Festivali başladı

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bu yıl 16'ncısı düzenlenen Saraybosna Caz Festival'inin bu akşam gerçekleştirilen açılış konserini Türk caz grubu ''Taksim Trio'' verdi.


Saraybosna'daki Bosna Kültür Merkezi'nde düzenlenen konseri, Bosna Hersek'i 2 kez Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden ünlü Boşnak ses sanatçısı Dino Dervişhalidoviç, sanatçı Armin Muzaferiya, AB'nin Bosna Hersek'teki Yüksek Temsilcisi Valentin İnzko ve çok sayıdaki Saraybosnalı dinledi.

Dünyanın birçok ülkesinde festivallere katılan ünlü grup Taksim Trio'da klarnet çalan Hüsnü Şenlendirici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Balkan ülkelerinin bazılarını ziyaret ettiklerini fakat ilk defa Bosna Hersek'e geldiklerini söyledi.

Festivalin açılış konserinde sahne almaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Şenlendirici, aynı zamanda dinleyicilerine keyifli bir konser vermenin gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Şenlendirici, ''Türk müziğinin farklı formları var. Türk sanat müziğinden güncel şarkılara kadar bizim repertuvarımızda da her türlü şarkı bulunuyor ve bu müziğimize renklilik getiriyor. Bu karışımdan dolayı 1,5, 2 saate yakın keyifli bir konser çıktı'' diye konuştu.

Taksim Trio'da bağlama çalan İsmail Tunçbilek Bosna Hersek'i çok sevdiklerini ifade etti.

Tunçbilek, ''Buraya yerleşmek bile aklımızdan geçti. Yemekleri olsun insanları olsun, çok sevdik. İnşallah, daha çok geleceğiz'' dedi.

Kanun sanatçısı Aytaç Doğan ise Bursalı olduğunu ve Saraybosna'nın kendi şehrini anımsattığını söyledi.

Yedi yıldır beraber çalan üçlü, ''Berlin Caz Festivali ve Londra Caz Festivali'' gibi ünlü festivallerde yer aldı.

30 Ekim ile 4 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Saraybosna Caz Festivali, 1997 yılından bu yana organize ediliyor.

Şimdiye kadar festivale ''Joe Zawinul, Dave Holland, Jack De Johnette, Charlie Haden, John Scofield, Anouar Brahem, Dhafer Youssef, Richard Bona, Bojan Z, Nils Petter Molvaer, Reggie Workman, Vienna Art Orchestra'' gibi ünlü isimler katıldı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER