ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 12:44

Şano izleyiciyle buluşuyor

Şano izleyiciyle buluşuyor


Farklı şehirlerde, farklı sürelerde tiyatroyla uğraşanların, Batman’da bir araya gelerek kendini içinde bulabileceği ve kendi rengini yansıtabileceği bir tiyatro anlayışıyla 18 Mart 2012 tarihinde kurulan TOV Şano (Tiyatro Tohum), oyun gösterimlerine başladı.

Bir çocuk oyunu, bir seyirlik oyun ve bir de yetişkin oyunuyla kuruluşunu gerçekleştiren grup, kendi coğrafyasına ait veri ve hikayeleri, sanatsal çerçevede bugüne ve yarına taşıma amacı taşımakta. Bu eksende hazırladıkları Kürtçe oyun ‘ŞîZO’nun gösterimlerine başlayan topluluk, oyunlarını Kürtçe ve Türkçe oynuyor.

TOV Şano’nun ilk oyunu olması itibariyle grubun, sanatsal kimliğini beyan ettiği oyun olan Şîzo’da savaş ve savaş eksenli gelişen diğer olumsuzlukların insan hayatı üzerindeki etkisi psikolojik ve sosyolojik boyutuyla ele alınıyor. Oyunda soyut karakterler yer edinmiş ve korku-gerilim tiyatrosu unsurları kullanılıyor. Oyun, bölgede yaşanmış gerçek hikayelerin bir araya getirilerek oluşturulması yönüyle de dikkat çekiyor.

Şîzo’nun ilk gösterimlerini Diyarbakır’da yapacak olan TOV Şano, 8-9-10 Mart’taki Diyarbakır gösterimlerinden sonra 12 Mart’ta Mardin, 14 Mart’ta Ankara ve daha sonra Türkiye’nin ve bölgenin birçok yerinde gösterimlerini sürdürecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER