ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 12:38

Şanlıurfa’nın matematikçi öğrencileri yarıştı

Şanlıurfanın matematikçi öğrencileri yarıştı


Özel Çağlayan Okulları'nın bu yıl 8’incisini düzenlediği Şanlıurfa Matematik Yarışması (ŞUMAY)'na büyük katılım oldu. Sadece matematik sorularının sorulduğu yarışmaya 105 okuldan 600 öğrenci katıldı. Yarışmada dereceye girenler ödüllendirildi.

Özel Çağlayan Okulları’nın geleneksel hale getirdiği 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin katıldığı Şanlıurfa Matematik Yarışması’nın 8’incisi düzenlendi. Murat Koleji'nde yapılan matematik yarışmasına 105 okuldan 600 öğrenci katıldı. Okul yönetimlerince yarışma için seçilen öğrenciler, saat 09.00’da matematik sınavına girdi. Öğrencilerin matematik bilgilerini ölçmek amacıyla yapılan ve sadece matematik sorularının sorulduğu sınava öğrenciler aranarak girdi. Kalem, silgi ve suyun dağıtıldığı sınavda öğrencilere sınav öncesi şeker ikram edildi, kolonya dağıtıldı.

Çağlayan bünyesinde faaliyet gösteren 6 okulun matematik öğretmenleri tarafından hazırlanan soru kitapçığının dağıtılması ile sınav başladı. 40 sorunun sorulduğu sınavda, öğrenciler sorular karşısında terlerken, velileri öğrencilerin başarısı için dua etti. Sınav sonrası sınava giren öğrencilere yönelik çeşitli sosyal aktiviteler düzenlendi. Sınav sonuçları ise gün içinde açıklandı. Sınavda derece yapan öğrenciler ve öğretmenleri ise ödüllendirildi. İlk üçe giren öğrenci, altın madalya, 4-7 arası gümüş madalya, 8-12 arasında derece yapan öğrenciler ise bronz madalyaya layık görüldü.

Ayrıca, birinci öğrenciye 350 lira, ikinci öğrenciye 250 lira, üçüncü öğrenciye 150 lira mansiyon ödülü, 100 liralık hediye çeki, jüri özel ödülüne layık görülen öğrenciye ise 75 lira karşılığındaki hediye çeki verildi. Birinci gelen öğrencinin öğretmenine de 250, ikinci gelen öğrencinin öğretmenine 200, üçünce gelen öğrenci öğretmenine de 150 lira hediye edildi. Öğrenci ve öğretmenin yanı sıra dereceye giren okullar da ödüllendirildi. İlk üçe giren okullar bilgisayarla ödüllendirildi. Ödül töreninde konuşan Murat Koleji Müdürü Ahmet Aslan, yapılan sınavın amacının matematiği sevdirmek olduğunu söyledi.

Programa katılan İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ise bu yarışmalar ve yarışmalar sonucu alınan başarıların, Şanlıurfa’yı markalaştırmada önemli rol oynayacağını ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER