ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 11:58

Samsun Devlet Balesi’nden dünya prömiyeri

Samsun Devlet Balesinden dünya prömiyeri


Samsun Devlet Opera ve Balesi yeni çocuk oyununun dünya prömiyerini gerçekleştiriyor. Aliş ile Maviş adlı müzikli çocuk oyunu, küçük sanatseverlerle ilk kez buluşacak.

İlköğretimde okuyan küçük seyircilerin yarıyıl tatilini yepyeni ve keyifli bir çocuk müzikali izleyerek geçirmeleri için prömiyeri 9 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Her canlının kendi doğal ortamında yaşamasının önemini vurgulayan Aliş ile Maviş isimli oyun, çevre kirliliğine de dikkat çekecek.

Müzikleri Arda Özmen’e librettosu Ali Yoleri’ye ait olan oyun, sahipleri Babişko’nun evinde kafes içinde yaşayan iki muhabbet kuşu olan Aliş ve Maviş’in öykülerini konu alıyor. Hayatlarında hiç orman görmeyen Aliş ve Maviş’in ormana uçmaya karar vermeleri ve yeni arkadaşları ile yaşadıkları maceraları anlatan müzikli çocuk oyununu Zeynep Çelen Tamer sahneye koyuyor. Doğa ve hayvan sevgisini muhabbet kuşları, saka, ispinoz, bülbül gibi rengârenk kahramanlar üzerinden anlatan Aliş ile Maviş, ilk kez Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenerek dünya prömiyerini de Samsun’da gerçekleştirmiş olacak.

Dekor tasarımı Filiz Dinç’e, kostüm tasarımı Aydan Çınar’a ait olan oyunun koreografisini Zeynep Bengier yaptı. Aliş ile Maviş’in ışık tasarımı Murat Yılmaz tarafından gerçekleştirildi. Oyun 18 Şubat’a kadar sahnelenecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER