ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 17:28

"Sakin şehir" Perşembe'ye yaradı


Ordu'nun "sakin şehir" (cittaslow) unvanına sahip Perşembe ilçesi, doğal güzelliği ve sunduğu huzurlu ortamla, yaz mevsiminde turizm alanında ilgi odağı oldu.

Perşembe, doğa ve kültür değerlerini koruyan, el işlerinden mutfağa geleneksel özelliklerini yaşatan ve sakin kalmayı başaran Karadeniz'in tek "sakin" şehri. Yaklaşık bir yıl önce "cittaslow" unvanını alan ilçe, yaz mevsiminde turizm alanında bu unvanın meyvelerini almaya başladı.

Perşembe Belediye Başkanı Selami Çarkcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık iki yıllık çalışmanın ardından geçen sene "sakin şehir" unvanı aldıklarını anımsattı.

Çarkcı, "cittaslow" için öngörülen kriterleri yerine getirdiklerini belirterek, "2012 yılında 'cittaslow' sertifikasını aldık. Daha sonrasında ilçemizde bulunan işletmeciler, ürünlerinde bu unvanı kullanmaya başladı. İlçemizin hem batısından hem de doğusundan girişine iki ayrı tabela yaptırdık, 'yavaşlayın, sakin şehir Perşembe'desiniz' diye yazdık" dedi.
Karadeniz'de tek "sakin şehir" unvanına sahip kent olduklarını dile getiren Çarkcı, şöyle devam etti:
"Sakin şehrin beklentisi farklı. Türkiye'de bulunan 9 'cittaslow' üyesi belediyenin Karadeniz'de tek üyesi Perşembe. Bundan dolayı tanıtımını iyi yapmaya çalışıyoruz. Bu sene sakin şehrin meyvesini görmeye başladık. Gelenlerimiz, gidenlerimiz oldu. İlgi odağı haline gelen ilçemizde otellerin doluluk oranı önceki döneme oranla yüzde 25 arttı. Her zaman söylediğimiz gibi, 'mavi ile yeşilin birleştiği yer, Perşembe'. Bu anlamda da turizm bölgesiyiz. İnşallah bundan sonraki dönemde daha fazla meyvesini göreceğiz. Çünkü bu sene gelenler, gelmeyenlere anlatacak. Büyükşehirle sakin şehri tam manasıyla hayata geçirmek için mücadele edeceğiz."

 "Yaşanabilir bir yer oldu"

İlçe halkı da "sakin şehir" sonrası yapılan çalışmalardan memnun olduğunu belirtiyor.

Perşembe'de yaşayan Hüsniye Yılmaz, taşıt trafiğinin azaltılmasından dolayı huzurlu bir ortam oluştuğunu dile getirerek, "Sakin şehirle burası daha yaşanabilir bir yer oldu. Yapılan çalışmalarla trafik sakinleşti. Özellikle akşam saatlerinde sahilimizde sessiz ve sakin bir ortamda huzur buluyoruz" diye konuştu.

Nazlı Çalışkan da huzurlu bir ortam oluştuğunu ve turizm açısından güzel bir ivme kazanıldığını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER