ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 17:44

Said Nursi ve Mevlana Sempozyumu başladı


Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Akademi Risale ve Akademik Araştırmalar Vakfı ile birlikte düzenlediği 'Uluslararası Said Nursi ve Mevlana Sempozyumu' başladı.

Uluslararası Said Nursi ve Mevlana Sempozyumu'nun açılışı nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'nde bir tören düzenlendi. Kur'an-ı Kerim okunarak başlayan programda iki Mesnevi okuması yapıldı. Mesnevi okumalarından sonra söz alan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 'Akıldan Kalbe Mevlana ve Bediüzzaman Modelleri' başlıklı bir konferans verdi. Ardından kürsüye davet edilen Prof. Dr. Suat Yıldırım 'İslam Fikir ve Aksiyonunda Bediüzzaman'ın Yeri' hakkında konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Akademik Araştırmalar Vakfı (AKAV) Başkanı Prof. Dr. Gürbüz Aksoy, Risale Akademi Kurucu Üyesi Dr. İsmail Benek başta olmak üzere çok sayıda dinleyicinin katıldığı açılış konferanslarının ardından birinci oturuma geçildi. 'Mevlana ve Said Nursi'de İnsan ve Çevre' başlıklı birinci oturumunda tebliğ sunan akademisyenler, her iki İslam âlimi ve mütefekkirinin çevre anlayışları, konuları temsili hikayelerle ele alış biçimleri ve insan kavramına bakışları konularında bilgi verdi.

Rixos Otel'de devam edecek sempozyum 3 gün sürecek. Sempozyumda Hz. Mevlâna Celalettin-i Rumi ve Said Nursi’nin İslam düşünce tarihindeki yerleri, etkileri ve eserleri üzerine yapılan bilimsel çalışmalar ele alınacak. İslamın tanıtılması, yayılması adına gösterdikleri gayret, ortaya koydukları eserler, günümüze hitap eden özellikleri akademik bir zeminde müzakere edilecek. Üç gün sürecek sempozyumda; 'Mevlana ve Said Nursi'de İnsan ve Çevre', 'Vahdet-i Vücut, Hikmet ve Cemiyet', 'Düşünce Tarihi İçinde Mevlana ve Said Nursi', 'Tarihsel Süreç İçinde Rumi ve Nursi', 'Psikoloji ve Ruh Terbiyesi', 'Ahlak ve Nefis Terbiyesi', 'Bediüzzaman ve Mevlana'da Edebi Anlatım', 'Çoğulculuk ve Küresel Sorunlar' başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek. Oturumlara yurt içinden ve yurt dışından 70 civarında akademisyen katılacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER