ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:24

Restorasyonu tamamlanan Tüke Tapınağı törenle ziyarete açıldı

Restorasyonu tamamlanan Tüke Tapınağı törenle ziyarete açıldı


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Tarihi Kentler Birliği(TKB), Anadolu Üniversitesi ve Side Belediyesi'nin katkılarıyla bir yılda ayağa kaldırılan 18 asırlık Tüke Tapınağı törenle ziyaret açıldı. Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Manavgatlılara tarihi Tüke(Tyche) Tapınağı'nın açılışıyla veda etti.

Agora içinde yuvarlak şekilde olan Tüke Tapınağı'nın açılışını Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Davut Aydın, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Side Kazı Başkanı Doç.Dr. Hüseyin Alanyalı yaptı.

Vali Altıparmak burada yaptığı konuşmada, Antalya'nın tarihi, kültürel ve arkeolojik zenginlik bakımından adeta açık havası müzesi konumunda olduğunu söyledi. 1947 yılında Ordinaryüs Prof.Dr. Arif Müfid Mansel'in Side'de başlattığı kazı çalışmasını 4 yıldır Anadolu Üniversitesi'nin sürdürmesiyle antik kentte tarihin yeniden canlanmaya başladığını belirten Altıparmak, Side'nin arkeolojik zenginlik bakımından dünyada başka bir benzerinin olmadığını kaydetti. Altıparmak, "Side çok zengin kültür hazinesi bulunan antik kentimiz. Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, antik kente bulunan tarihi eserlerin kaldırılmasında çok sayıda proje sundu. Proje sunmada da hep ortak aklı işletti. Tarihi eserlerin restorasyonu ve ayağa kaldırılmasında en fazla kapımızı çalan Side'nin değerli başkanı Uçar oldu. M.S. 2. yüzyılda yapılan tarihi Tüke Tapınağı'nın ayağa kaldırılmasında çok ciddi gayreti oldu. Tarihi eserlerin ayağa kaldırma ve turizme kazandırılmasında Başkan Uçar herkese örnek olmalı." diye konuştu.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Side Kazı Başkanı Doç.Dr. Hüseyin Alanyalı da yaptığı konuşmada, Side Antik Kent'te 66 yıldır kazı çalışması yapıldığını, üniversitelerinin ise 4 yıldır kazı çalışması yaptığını söyledi. Agora içinde yuvarlak şekilde olan tapınağın Fortuna Tanrıçası adına dikildiğini belirten Alanyalı, tapınağın M.S. 2. yüzyılda inşaa edildiğini kaydetti. Alanyalı, "Anadolu Üniversitesi olarak Side'de 2009 yılından bu yana yapıyoruz. Tüke Tapınağı'nı Side Belediyesi'nin katkılarıyla bir yıl içinde restore ederek ayağa kaldırdık. Hedefimiz Türk turizminin de sembolü olan Side'deki Apollon Tapınağı yanı sıra tarihi öneme sahip Tüke'yi de gün yüzüne çıkarmaktı. Kısa sürede çıkardık da. Bölgeyi kültür turizminde cazibe merkezi yapmak istedik. Tüke Tapınağı'nda diğer tapınaklar gibi yoğun ziyaretçisi olacağına inanıyoruz." diye konuştu.

Başkan Uçar, tapınağın ayağa kaldırılmasında emeği bulunan Vali Ahmet Altıparmak, Kaymakam Emir Osman Bulgurlu, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Davut Yıldız, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen, Doç.Dr. Hüseyin Alanyalı ve eşi Feriştah Alanyalı'ya palet ve Tüke Tapınağı'nın maketini hediye etti. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER