ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 07:34

Piyanist Gülsin Onay Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliğinde konser verdi


Piyanist Gülsin Onay, Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliğinde konser verdi.
Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ayşe Sezgin'in ev sahipliğindeki konseri Türk ve Avusturya toplumunun ileri gelenleri, Avusturyalı gazeteci ve sanatçılarla Viyana'da görevli yabancı misyon şefleri ilgiyle izledi.
Büyükelçi Sezgin konserin başlangıcında yaptığı konuşmada piyanist Onay'ın sanat yaşamını özetleyerek "Onay'ın hem Türkiye'de hem de uluslararası müzik dünyasında Chopin icracısı olarak kabul edilen başarılı bir sanatçı olduğunu" söyledi.
Türkiye ile Avusturya arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirmenin önemli unsurlarından birinin de "kültür ve sanat" olduğuna işaret eden büyükelçi Sezgin, Avusturya Dışişleri Bakanlığı ve Viyana'da görevli yabancı misyon şeflerinin konsere büyük ilgi göstermesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi.
Piyanist Onay'ın her yıl Avrupa ve ABD'de çok sayıda konser verdiğini anımsatan Sezgin, "sanatçının verdiği konserlerin Avrupa ve ABD radyo ve televizyonlarından da yayınlandığını" kaydetti.
Konsere, Joseph Haydn'ın Andante Con Variazioni eseriyle başlayan Onay, sırasıyla Felix Mendelssohn-Bartholdy'nin Varyasyonlar serisi op.54 eseri ve Ahmed Adnan Saygun'un aksak ritmindeki 2 prelüdünü icra etti.
Konserin ilk yarısını Frederic Chopin'in 3 nolu Ballade'ıyla noktalayan sanatçı, salondaki 150 kadar müziksever tarafından çoşkuyla alkışlandı.
Piyanist Onay konserin ikinci bölümündeyse Franz Schubert'in Sonata in C minor op.posth.D958 adlı eserini icra etti.
Konserin son eserinin ardından çoşkulu alkışlar üzerine tekrar piyanosunun başına dönen sanatçı Gülsin Onay, Avusturyalı ünlü bestekar Mozart'ın Türk Marşı'nı çaldı.
Büyükelçi Sezgin sanatçıya bir buket çiçek hediye ederek onuruna büyükelçilik rezidansında resepsiyon verdi. Resepsiyonda Türk ve Avusturyalı müzikseverlerle sohbet eden piyanist Gülsin Onay, hayranlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.
Konseri Avusturya Dışişleri Bakanlığının eski Genel Sekreteri Albert Rohan ile yeni Genel Sekreter Johannes Kyrle de eşleriyle izledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER