ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 11:56

Pakistanlı ressam, Selimiye'nin güzelliğini Ankara'ya taşıdı

Pakistanlı ressam, Selimiyenin güzelliğini Ankaraya taşıdı


Türkiye'de 40 yıldır yaşayan Pakistanlı ressam Abdülmacid Abbasi, Edirne Selimiye Camisi'nin kubbesinde yer alan hattat ve mühezzip Nakşi Molla Mustafa'nın celi sülüs hattını Ankara'ya taşıdı. Daha önce hiç hattatlık yapmamış olan Abbasi, tamamen kişisel merak olarak başlamış bu işe. Elinin yatkın olmasıyla da Selimiye'nin kubbesindeki hattı, Seyranbağları Osmanağa Camii'ne taşımaya karar vermiş.

Pakistanlı ressam, Osmanağa'daki çalışmasının ilk ve tek olacağını söylüyor. Daha önce hiç böyle bir çalışma yapmadığını, bundan sonra da yapmayı düşünmediğini belirtiyor. Abbasi'nin cami içi süslemeleri ve hatları yazmak istemesinin de ilginç bir nedeni bulunuyor.

Abbasi, Ankara'da birçok camide ayetlerin cami duvarlarına yanlış yazıldığını söylüyor. Birçok camide bu hatların ehil olmayan ve Kuran bilmeyen kişiler tarafından yazıldığını belirten Abdülmacid Abbasi, bu yüzden de ayetlerde ciddi yanlışlar yapıldığını dile getiriyor: "Bazı camilerde eksikler görüyorum. Esre eksik kesre eksik olunca sorun değil; ama harflar eksik oluyor. Kopya şablon kullanıldığı için ne çıkarsa o yazılıyor ama okumasını bilseler daha düzgün bir şekilde yaparlar. Bilen olsa kendi hatalarını bulur, bilmeyen kişiler yaptığı için sorun oluyor. Bilmeyen alakası olmayan kişiler işi yapıyor görüyorum; Ankara'da çok camilerde gördüm."

OSMANAĞA CAMİİ TEŞVİK ETMİŞ

Osmanağa Camii'nde de gördüğü bir eksiklik üzerine böyle bir işe kalkışmaya niyetlenmiş. Eskiden daha küçük olan ve sonradan büyütülen caminin eski kısmındaki hatları da kendisinin yazdığını belirten Abbasi, cami büyütülünce eski yazdıklarının silindiğini bu yüzden de yeniden yazdıklarını aktarıyor.

Caminin yeni kısmının kubbesine ise Selimiye Camii'nin kubbesinde yer alan ayetleri yazmaya karar verdiğini belirten Abbasi, çok beğendiği bu kubbenin gidip fotoğrafını çekmiş. Ardından da aynısını Osmanağa Camii'ne aktarmak için kolları sıvamış. Ancak kubbelerin farklı büyüklükte olmasından dolayı yeni düzenlemeler ve uyarlamalar yapmak zorunda kalmış.

Emekli olduğu için gece gündüz camide çalışma yapan Abbasi, 2-3 aya bitirmeyi hedefliyor çizimleri. Bu iş için herhagngi bir ücret de istemeyen Abbasi'nin karşılaştığı en büyük zorluk ise cami cemaati olmuş. Cemaatin kendisine çok karıştığını söyleyen Abbasi, gelip "Bunu niye şöyle yaptın neden böyle yapmadın?" gibi çok söyleyen olduğunu aktarıyor.

Bir diğer zorluk ise kubbeyi boyamak için kurulan iskeleye tırmanıp inmek. Abbasi, hatları boyamak için her gün 20-25 metre yüksekliğindeki iskeleye defalarca çıkıp iniyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER