ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2014 Çarşamba 10:46

Kosova bu yılki Oscar ödüllerine ilk kez katılacak

Oscara ilk defa katılıyor

Kosova bu yılki Oscar ödüllerine ilk kez katılacak.


Kosova’ya, Akademi Ödülleri Kurulu tarafından yeşil ışık yakılması üzerine, Kosova Seçici Komitesi 'Oscar' ödülleri yarışında Kosova’yı temsil edecek filmi seçti.

Seçici Komite, 'Tri Dritare Dhe Një Varje' (Üç Pencere ve Bir İdam) filminin Oscar ödülü için yarışacağını açıkladı. Seçici Komite üyeleri, kararının bildirilmesinin ardından, seyrettikleri aday filmlerin dünya çapında eserler olmasından dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti. 

KOSOVALI KADINLARIN DRAMI 

'Tri Dritare The Një Varje' filminin yönetmenliğini İsa Çosya yaptı ve senaryosunu da Zymber Kelmendi yazdı. 1999 Kosova savaşında Sırp güçleri tarafından şiddete maruz kalmış kadınların bir köydeki hayatı ve yaşadıkları zorlukları anlatan filmde, başrolleri Irena Cahani, Luan Yaha ve Donat Çosja paylaşıyor. İlk kez Saraybosna film festivalinde görücüye çıkan ve ilk ödülünü alan film, Cineeurope ödülüne de layık görüldü ve bunun ardında Durres Film Festivaline de katıldı. 

CUMHURBAŞKANI AĞIRLADI 

Oscar yarışmasına katılacak olan film ekibini kabul eden Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, onlara başarılar diledi. Film eleştirmenlerinin övgüler yağdırdığı 'Tri Dritare Dhe Një Varje' (Üç Pencere ve Bir İdam) filminin çekimi için 600 bin Euro harcandı. 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER