ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 12:26

"O hediye, Mustafa Cemil Efe'nin eseri"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama'ya hediye ettiği hat sanatı eseri, hat koleksiyoneri Mehmet Çebi'nin organizasyonuyla hattat Mustafa Cemil Efe tarafından hazırlandı.
     Mehmet Çebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan tarafından ABD ziyareti öncesinde kendisinden söz konusu hediyenin hazırlanmasının istendiğini belirtti.
     Merhum Prof. Dr. Fevzi Günüç'ün öğrencilerinden hattat Mustafa Cemil Efe'nin, tezhip çalışmasının 8-9 ay sürdüğünü ifade eden Çebi, Efe'nin, levha içine, "celi sülüs hat ile istif" şeklinde, is mürekkebi kullanarak "Barack Hüseyin Obama" ismini yazdığını anlattı.
     "Tam bir klasik Türk İslam sanatı eseri ortaya çıkarıldı" diyen Mehmet Çebi, şöyle devam etti:
     "Hat sanatı, bizim tarihte de bugün de en iyi olduğumuz alanlardan birisi. Başbakanımız klasik sanatlarımıza çok kıymet veriyor. Daha önce de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de aralarında bulunduğu devlet adamlarına da benzer hediyeler vermişti. Başbakanımızın devlet adamlarına böyle hediyeler vermesi bize göre çok önemli. Çünkü bir mesajı içeriyor, bizim kültürümüzü medeniyetimizi yansıtıyor. Eğer seri üretim pahalı bir hediye vermiş olsaydı, bu derece etkili olmazdı. Sonuçta bu Başbakanımızın sanatımıza verdiği kıymet var ve tek nüsha bir eserdir."
    
     -"Hat sanatına ilgi artacak" -
    
     Mehmet Çebi, ABD Başkanı Obama'ya verilen hediyenin hat sanatına ilgiyi artıracağına inandığını kaydederek, "Başbakanımızın bize ait olan her şeyi marka haline getirmek gibi bir vizyonu var. Böylece hat sanatına gösterilen ilgi artacak. Bir çok insan bu sanat nedir diye ilgilenecek ve belki iş görüşmelerinde muhataplarına böyle bir hediye verecek. Bu sanatla ilgilenen kişiler olarak, Başbakanımıza ne kadar teşekkür etsek azdır" diye konuştu.
    
     -Mustafa Cemil Efe-
    
     Hat sanatkarı Mustafa Cemil Efe ise Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünü bitirdiğini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde de yüksek lisans yaptığını belirtti.
     Obama için özel bir çalışma hazırladığını kaydeden Efe, "Hızlı bir çalışma oldu. Hazırlarken özellikle 'Hüseyin' ismini ön plana çıkarmaya çalıştım. 9 milimetrelik bir kalemle yazdım. Tamamen özel bir tasarım yaptım" dedi.
     Efe, Başbakan Erdoğan'ın geleneksel Türk el sanatlarına gösterdiği ilginin de kendilerini memnun ettiğini ifade ederek, "Dünyanın en önemli iki liderlerinin hat sanatı eserinin yanında fotoğraf vermesi bizim için çok önemliydi. Bu hat sanatını biraz daha popüler hale getirir diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
     Mustafa Cemil Efe, Başbakan Erdoğan'ın evinde de kendisinin hazırladığı 2 hilye-i şerif bulunduğunu bildirdi.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER