ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 13:43

Neşet Ertaş, Antalya'da türkülerle anıldı


'Bozkırın Tezenesi' olarak anılan Neşat Ertaş, Antalya’da Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla anıldı. Kepez Belediyesi ve İç Anadolu Platformu tarafından gerçekleştirilen organizasyonda yöresel sanatçılar tarafından usta sanatçının ünlü türküleri ve bozlakları seslendirildi.

Anma gecesi, Neşet Ertaş'ın kendi sesinden hayatını anlattığı belgesel ile başladı. Halk Ozanı Dursun Uçar, Anadolu Teber Ekibi ve yöresel sanatçılar Murat Balaban ve Nihat Akçer’in solist olarak katıldığı anma gecesine Zahidem, Mühür Gözlüm, Zülüf Dökülmüş Yüze, Şirin Kırşehir, Gönül Dağı ve Ay Dost gibi sanatçının türküleri ve bozlakları seslendirildi. Özel konuğu Neşet Ertaş’ın eşi Leyla Ertaş olan programa Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Belediyesi Meclis Üyeleri, Kepez Belediyesi Başkan Yardımcısı Mesut Kocagöz, Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, İç Anadolu Dernekleri Başkanları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anma gecesinde konuşma yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Anadolu coğrafyasına bir şekilde değer kazandırmış, gönüllerde müstesna bir yere sahip tüm değerleri gelecek kuşaklara aktarabilmek için büyük gayret içindeyiz. Türkülerin ve bozlakların unutulmaz üstadı merhum Neşet Ertaş’ı da bu düşünceyle yüzlerce vatandaşın katıldığı bir gecede andık.” diye konuştu.

Başkan Tütüncü, programın sonunda Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan’a, Anadolu Teber ekibine ve Halk Ozanlarına teşekkür ederek, çiçek takdim etti.
İç Anadolu Dernekleri Platformu da Neşet Ertaş’ı anma gecesi düzenlemesinden dolayı Başkan Tütüncü’ye teşekkür plaketi verdi. Halk ozanı Neşet Ertaş, 25 Eylül'de İzmir'de hayatını kaybetmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER