ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Haziran 2014 Pazar 12:38

Necip Fazıl "Sabır Taşı" ile DT'de!

Necip Fazıl "Sabır Taşı" ile DTde!

Necip Fazıl Kısakürek'in uzun bir aradan sonra DT'de ilk kez geçen yıl sahnelenen eseri ilgi gördü.


Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt, Necip Fazıl Kısakürek'in uzun bir aradan sonra DT'de ilk kez geçen yıl sahnelenen eserinin büyük ilgi gördüğünü belirterek, "Önümüzdeki dönem için Sabır Taşı adlı eser Edebi Kurul'dan geçti, onu sahnelemeyi düşünüyoruz" dedi.

Kurt, DT'nin 1 Ekim'de perdelerini açacak sanat sezonuyla ilgili hazırlıklarını anlattı. 

Geçen sezonda dikkatleri çeken Necip Fazıl'ın eseri Para'nın sahnelenmeye devam edeceğini bildiren Kurt, "DT'de 25 yıl önce yazarın Bir Adam Yaratmak eseri oynandı.

Necip Fazıl, Para adlı oyununu da 40 sene önce DT'ye vermiş ancak geçen seneye kadar hiç sahnelenmemişti. Para, gittiği her yerde de büyük alkış aldı, çok fazla turne yaptı, talep de çok oldu. Örneğin, Şinasi Sahnesi'nde oynadı ve bir hafta salon tam doluydu. Önümüzdeki dönem için ise Sabır Taşı adlı eser Edebi Kurul'dan geçti, onu sahnelemeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Gelecek sezon başkentliler bir hafta gülecek

Kurt, geçen sezon ilk kez başlattıkları oyun haftalarıyla İngiliz tiyatrocu Shakespeare ile Rus yazar Çehov'un dünyaca ünlü klasiklerini birer hafta boyunca başkentte seyirciyle buluşturduklarını, yeni sezonda ise ocak ayında Moliere oyunları haftası, şubat ayında da Türk klasikleri haftası yapmayı planladıklarını belirtti.

Bu kapsamda, komedi ağırlıklı oyunları dünya genelinde sıkça sahnelenen Fransız yazar Moliere'nin 6-7 oyunu Ankaralı tiyatro severlerle buluşturacakları bilgisini veren Kurt, Türk klasikleri için hazırlıkları hala devam eden repertuvarda Ali Bey'in Ayyar Hamza'sı, Ahmet Vefik Paşa'nın Hastalık Hastası, Güngör Dilmen'in Midas'ın Kulakları gibi eserlerin yer alabileceğini söyledi.

Seyircisini tüketmeyen oyunlar

Yeni sezonda yine yerli yazar ağırlıklı ve yabancı klasiklerin bulunacağı bir repertuvar planladıklarını anlatan Kurt, Ankara DT'de önceki dönemlerde perde açan ancak seyircisini tüketmeyen Bir Delinin Hatıra Defteri, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye, Çalıkuşu, Kösem Sultan, Cesaret Ana, Bernarda Alba'nın Evi, Para, Teneke gibi oyunların da seyredilebileceğini dile getirdi.

"Yöneticiyim ama neticede sanatçıyım"

Kurt, geçen sezonda Okan Şenozan'ın rol aldığı, Bizim Yunus adlı oyunun rejisörlüğünü üstlenmişti.

Önümüzdeki yıl yine bir oyun yönetmek istediğini söyleyen Kurt, "Ne kadar yönetici görevini de yürütsem, neticede sanatçıyım ve sahneye dönük bir şey yapmazsam çalışmamış gibi oluyorum" ifadesini kullandı.

Kurt, klasik yazarlardan Ibsen'in bir eserini sahneye koymak istediğini de sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER