ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 14:22

"Necip Fazıl özüne dönmesiyle şiire ihanetle suçlandı"

"Necip Fazıl özüne dönmesiyle şiire ihanetle suçlandı"


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü, Necip Fazıl’ın özüne, halkına dönen bir şair olduğu için şiire ihanetle bile suçlandığını söyledi.

SAÜ Avrupa Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen, “Necip Fazıl Kısakürek – Düşüncesi, Sanatı ve Mücadelesi” isimli konferans Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansı konuşmacı olarak SAÜ Öğretim Üyesi ve eski Tarım Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, SAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu ve Yazar Metin Çetin katıldı.

Necip Fazıl Kısakürek’in mevcut düzene karşı ortaya çıkışından bahseden Yazar Metin Çetin, Kısakürek’in İslami bir başkaldırışla mücadelesine başlayan ilk şair olduğunu söyledi. Necip Fazıl’ın dönemin şartlarına boyun eğmediğini ve bu konuda taviz vermediğini dile getiren çetin, yakın çevresi tarafından dahi tam olarak anlaşılamayan bir şair olduğunu vurguladı.

Necip Fazıl Kısakürek’in aktif şairliği boyunca birçok edebiyatçı ve şairi etkilediğini anlatan Doç. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu ise şunları kaydetti: “Necip Fazıl öyle büyük bir şairdir ki, yaşadığı dönemde sadece şairleri değil, edebiyatçıları dahi kendisine hayran bırakmıştır. 1920-1940 yılları arasına Necip Fazıl dönemi desek kimseye haksızlık etmiş olmayız. Mücadelenin adeta simgesi olan büyük şairimiz, şiire yeni başlayanları değil sadece, kendisine bir yol çizmiş olanları bile etkilemiştir”

Kısakürek’in görmezden gelinen sanatına en büyük darbenin açılan davalarla, istenen hapis cezalarıyla verilmeye çalışıldığına değinen Prof. Dr. Sami Güçlü ise “Yaşamı boyunca yüzün üzerinde dava açıldı. Yüz yıldan fazla hapis istemiyle yargılandı. Fiili olarak dört yıl hapis yattı. Özüne, halkına dönen bir şair olduğu için ‘şiire ihanet etti’ denildi. Fakat yılmadı, kapattırılan dergilerinin yerine yenilerini açtı” diye konuştu.

Kısakürek’in metafizik konularındaki eğilimlerine değinen Prof. Dr. Durmuş Günay’da “Necip Fazıl zaman kavramını bugün metafizik kurallarına göre öyle paralellikte tanımlamıştır ki, hayran olmamak mümkün değildir” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER