ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 13:38

Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri başladı


 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Nasreddin Hoca, bu coğrafyayı vatan kılan devlet büyüklerimizdendir" dedi.
Eskişehir'in Sivrihisar ilçesindeki Nasreddin Hoca Belde Belediyesi tarafından 805. Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri düzenlendi. Şenliklerde, temsili Nasreddin Hoca olan Gürbüz Karaca, vatandaşlara şeker dağıttı.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, etkinlikte yaptığı konuşmada, Nasreddin Hoca'yı anmak için Eskişehir'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
"Nasreddin Hoca, bu coğrafyayı vatan kılan devlet büyüklerimizdendir" diyen Avcı, şöyle konuştu:
"Nasreddin Hoca'nın fırkalarında dile gelen hikmetler, ilkokul öğrencisinden üniversitelerdeki hocalara kadar herkes için farklı farklı katmanlarda anlam derinlikleri içindedir. Nasreddin Hoca sadece Eskişehir'de ve Türkiye'de değil, bir çok ülkede sayılan, sevilen ve yol gösterici olmuş şahsiyettir. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti ilan edilirken bunda Nasreddin Hoca'nın büyük payı olmuştur. 7-8 Mayıs'ta Eskişehir'de UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından uluslararası bir çalıştay gerçekleştirildi. Uluslararası bir Nasreddin Hoca toplantısı yapıldı. Bu toplantıda Nasreddin Hoca fıkraları anlatı geleneğini UNESCO'nun somut olmayan dünya kültürel miras listesine alınması için adaylık listesi hazırlandı. UNESCO tarafından bunun tescil edilmesi için çalışma son aşamaya getirildi. Bu da Eskişehir için övünç meselesidir."
Avcı, beldedeki Nasreddin Hoca Göleti Projesi'nin eylül ayı içinde inşaat ihalesini yapacaklarını ve 2014 yılı sonu itibariyle bitirilmesi planlanan projeyle 6 bin 660 dekar alanın sulanacağını da sözlerine ekledi.
- "Onu nüktedanlıkla sınırlamak da doğru değildir"
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise Nasreddin Hoca'yı rahmetle, minnetle ve şükranla andıklarını hatırlattı.
Eskişehir'in çok büyük değerler yetiştirdiğini anlatan Desteci, şöyle konuştu:
"Yunus Emreler, Şeyh Edebaliler, Hamdi Babalar, Mehmet Kaplanlar ve Yazıcıoğulları bu topraklardan yetişmiştir. Pek çok manevi önderler ve büyüklerimiz bu topraklarda yetişmiştir. İçinde yaşadığımız bu dönemler en çok birliğe, beraberliğe ve manevi büyüklerimize ihtiyacımızın olduğu zamanlardır. Nasreddin Hoca deyince fıkraları ve nüktedanlığı aklımıza gelmektedir. Onu dar bir kalıba sığdırmamalıyız. Onu dar bir çerçevede anma doğru değildir. Onu nüktedanlıkla sınırlamak da doğru değildir. İnşallah gelecek yıllarda anma töreni ulusal ve uluslararası bir boyut kazanmalıdır."
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da Nasreddin Hoca gibi değerlere sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.
Şenliklere, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve diğer yetkililer katıldı. Nasreddin Hoca Belde Belediye Başkanı Hüseyin İlhan, katılanlara üzerinde Nasreddin Hoca figürü bulunan bir tablo hediye etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER